VID ģenerāldirektore neizslēdz jaunu kases aparātu reformu

7 komentāri

Nekvalitatīvs regulējums, slikti plānots process, nav skaidrs valsts ieguvums – Valsts kontrole revīzijā asi kritizē kases aparātu reformu. Valsts ieņēmumu dienests (VID) nesteidz piekrist kritiskajiem secinājumiem un situāciju vērtēs, vienlaikus VID ģenerāldirektore pieļauj jaunu reformu.

Vērienīgā, cīņai ar nodokļu krāpniekiem paredzētā kases aparātu reforma, kuras laikā darījumus apliecinošas iekārtas jānomaina vairāk nekā 30 000 uzņēmumu, pamatīgi ieilgusi – kopš 2015. gada vairākkārt pagarināti tās pabeigšanas termiņi, tomēr joprojām nomainīti 59%, tā LNT raidījumā “900 sekundes” situāciju kritizēja Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Valsts kontrole revīzijā atklājusi daudzus kavēšanās iemeslus. Iestādes, kas sniedz apliecinājumu kases aparāta modeļa atbilstībai prasībām, reģistrētas vien pusgadu pirms iekārtu nomaiņas beigu termiņa. Sarežģīti normatīvi, kā dēļ, piemēram, sertificēti, bet pēc tam atkal par normām neatbilstošiem atzīti 18 000 iekārtu, vai arī normas nesniedz skaidrību, kādus kases aparātus uzņēmējs drīkst lietot. Uzskaitot dažādās ķibeles, reforma kopumā neizskatās labi.

Vienlaikus nav skaidras nedz reformas izmaksas, nedz valsts ieguvumi, nav noteikts reformas termiņš. Šos Valsts kontroles kritizētos aspektus VID plāno izvērtēt kopā ar Finanšu ministriju. Šobrīd neapmainītie kases aparāti pārsvarā ir specializētās iekārtas, kam nepieciešami individuāli risinājumi, un tas rada problēmas. Vai reformu ir iespējams noslēgt veiksmīgi, VID ģenerāldirektore Jaunzeme atzina, ka vismaz godīgi būtu, ja jaunas prasības ieviestu visi.

“Visiem būtu jānonāk līdz vienai finiša līnijai, tas būtu godīgākais, ko var izdarīt, bet jānosaka skaidrs datums, kad tas beigsies. Es domāju, tam būtu šogad noteikti jābūt,” norādīja Jaunzeme.

Kases aparātu reformu iepriekš kritizēja uzņēmumi. Tos pārstāvošajā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā gandarīti, ka trūkumus konstatējusi arī Valsts kontrole, un cer, ka VID to ņems vērā. Vienlaikus uzņēmēji atkārtoti vērš uzmanību, ka, strauji attīstoties informācijas tehnoloģijām, esošais regulējums noveco un būtu jārada iespēja šīm izmaiņām piemēroties arī Latvijā. Šoreiz VID vadītāja neizslēdz – ja konstatēs, ka esošās prasības jau novecojušas, būs jāizstrādā jauna reforma.

“Runājot ar uzņēmējiem un tiem, kuri jau ieviesuši šo jaunos kases aparātus, ir ļoti liels pieprasījums pēc online risinājumiem. Tas nozīmē, ka tajā brīdī, kad notiek darījums, mēs saņemam informāciju. Mēs šobrīd runājam par nākamo reformas posmu, tikai par to – kā tiek nodoti dati: vai tās ir lentes, vai tas ir online. Aparāts jau vienalga, vai kases sistēmu būs jāievieš,” norādīja Jaunzeme.

VID vēlas realizēt pirmos pilota projektus – ar Satiksmes ministriju online maksājumi autopārvadātājiem, otrs – veselības iestādēm. Ja risinājumi būs sekmīgi, tos varētu piemērot arī citiem. VID vadītāja pieļauj – grūtākais būs salāgot jaunās prasības ar esošo infrastruktūru, lai neradītu papildu izdevumus godīgiem nodokļu maksātājiem.

7 komentāri