VID gatavojas vienkāršot nodokļu maksātāju pārbaužu sistēmu

5 komentāri

Valsts ieņēmumu dienests (VID) gatavojas vienkāršot nodokļu maksātāju pārbaužu sistēmu un aktīvāk skaidrot savas darbības. Tas varētu veicināt labprātīgu nodokļu nomaksu, tā uzskata uzņēmumu pārstāvji.

Skaļie paziņojumi par VID darbībām, tostarp ēdināšanas nozarē, nokaitējuši situāciju, un uzņēmēji vēl vairāk satraucas, cik pamatoti rīkojas dienests un ko tie var darīt, lai nenonāktu VID redzeslokā.

Lai kliedētu dažādus mītus, dienests sācis aktīvāk skaidrot savas darbības. Vienlaikus VID vadība iecerējusi vienkāršot arī esošo pārbaužu sistēmu, – šobrīd pastāv seši dažādi nodokļu maksātāju kontroles veidi, bet VID vadītāja Ieva Jaunzeme uzskata, ka to ir par daudz.

“Iniciēsim nodokļu likuma grozījumus, ka tomēr būs mazāks kontroļu skaits. Lai uzņēmēji saprot tiešām, kas notiek, jo savādāk ir dažādi veidi, vienalga uzskata, ka tas ir audits. Pilnīgi pietiktu ar kādu no kontroles pasākumiem, kas varētu būt tematiskā pārbaude un pēc tam, ja ir, tad nepieciešams audits,” skaidro Jaunzeme.

Uzņēmēju pārstāvji uzsver, ka galvenais jautājums VID stratēģijai nākotnē ir par to, kādā veidā vairot brīvprātīgu nodokļu samaksāšanu, lai dienestam vispār nebūtu jānāk pārbaudīt.

Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš norāda: “Saprātīgam uzņēmējam gribas nodarboties ar biznesu, nevis ar kaut kādām pārbaudēm, un ļoti svarīgi, ka VID stāsta, kā viņi redz uzņēmumus un kādas ir viņu brilles, ar kādām skatās uz konkrētu uzņēmumu, kas ir riska lietas. Jo labāk uzņēmējs sapratīs šo, jo viņiem būs vieglāk pašiem piekārtot savu darbību, lai visi būtu apmierināti.”

VID dati liecina, ka pagājušā gada laikā saistībā ar aplokšņu algu riskiem veiktas vairāk nekā 1300 tematiskās pārbaudes, kā arī 640 auditi.