VID aptur gandrīz miljona eiro iespējamu atmazgāšanu; privātajā lidmašīnā naudu vedis kādas Ukrainas komercbankas līdzīpašnieks

6 komentāri
VID aptur gandrīz miljona eiro iespējamu atmazgāšanu; privātajā lidmašīnā naudu vedis kādas Ukrainas komercbankas līdzīpašnieks
IEVA LEINIŠA, LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu muitas policija aizturējusi kādas Ukrainas komercbankas līdzīpašnieku par mēģinājumu Latvijā ievest, iespējams, nelegālas izcelsmes skaidru naudu.

Kopā ar vēl trīs personām privātā lidmašīnā vests gandrīz miljons eiro. 

Saņemtie signāli par iespējamu noziegumu trešdien izrādījās pamatoti – VID Nodokļu muita policija, pārbaudot no Ukrainas pilsētas Odesas ielidojušo privāto lidmašīnu, tās četru pasažieru rokas bagāžā kopumā atrada 500 000 dolāru un 400 ooo eiro, no kuriem daļa nebija deklarēti.

“Ir pamats uzskatīt, ka viena no iesaistītajām personām šo noziegumu izdarīšanā ir saistīta ar Ukrainas organizēto noziedzību, un mēs pārbaudīsim šo personu kā tādu, arī iespējamo saistību ar citiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas iespējams, izdarīti arī iepriekš,” norāda VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.

Kas ir šīs personas, plašāk netiek atklāts, tomēr LNT Ziņu rīcībā esošā informācija liecina, ka viens no aizturētajiem ir diezgan lielas Ukrainas komercbankas līdzīpašnieks, viņa meita, kas arī ir bankas akcionāre, un vēl divas ar skaidras naudas darījumiem saistītas personas. Ko ar šo naudu aizturētās personas vēlējušās Latvijā darīt, vēl tiek skaidrots.

“Mūsu rīcībā ir informācija, kuru mēs tuvākajā laikā pārbaudīsim, kas tālāk bija plānots ar šo naudu un kādā veidā viņu legalizēt, tiks veiktas procesuālās darbības, lai noskaidrotu legalizācijas iespējamību. Tas ir valsts ekonomiskās drošības jautājums, ja mūsu valstī ieplūst nezināmas izcelsmes nauda milzīgos apmēros,” norāda Podiņš.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) LNT Ziņām norāda, ka teorētiski ir iespējami dažādi scenāriji, kā var notikt mēģinājumi legalizēt Latvijā ievestu skaidru naudu.

“Tomēr skaidras naudas darījumiem finanšu sektorā, to norises kontrolei ir pilnveidotas IT sistēmas un stingri nosacījumi, kas jāievēro tirgus dalībniekiem un kā jāziņo par aizdomīgiem darījumiem attiecīgajiem kontroles dienestiem. Pēdējos gados noziedzīgi iegūtas naudas legalizācijas risks ir mazināts dramatiski,” skaidroja FKTK pārstāve Ieva Upleja.

Saistībā ar nupat pārtverto naudu, VID sācis kriminālprocesus par skaidras naudas nepatiesu deklarēšanu vai nedeklarēšanu, kā arī par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā. Bet burtiski pirms nedēļas VID sāka kriminālprocesus pret trīs personām, kas Rīgā bija ielidojušas no Maskavas un līdzi vedušas ap 700 000 eiro. Ja tiks pierādīts, ka šajos gadījumos nauda iegūta noziedzīgā ceļā, tā tiks ieskaitīta valsts budžetā. VID norāda, ka cīņa ar naudas atmazgāšanu ir viena no tā prioritātēm, ievērojot arī “Moneyval” rekomendācijas.