Vērienīgā nodokļu reforma negatīvi ietekmējusi nevalstiskās organizācija – samazinājies ziedojumu apjoms

Pievienot komentāru

Pagājis teju pusgads kopš stājusies spēkā nodokļu reforma. Pagaidām izskatās, ka lielākie cietēji no šīm izmaiņām ir nevalstiskās organizācijas. Reformas ietvaros tika samazinātas nodokļu atlaides par ziedojumiem, un samazinājies arī ziedojumu apjomu.

To izjūtas daudzas nevalstiskās organizācijas, šķiet viskrasāk – izglītības programma “Iespējamā misija”, kas Latvijas skolām piesaista jaunus, spējīgus skolotājus. “Iespējamo misiju” nodokļu reforma, šķiet, padarījusi par “neiespējamo”.

Arī citas sabiedriskā labuma organizācijas rēķinās, ka ziedojumu šogad būs mazāk.

Pērn vasarā apstiprinātā nodokļu reforma atteicās no iepriekšējās prakses piemērot atlaides uzņēmējiem, kas ziedo sabiedriskā labuma statusa organizācijām. Šīs izmaiņas toreiz ļoti satrauca nevalstiskās organizācijas – vai, pretēji Finanšu ministrijas optimismam, nesamazināsies ziedojumu apjoms, un vai līdz ar to nebūs apdraudēta nevalstisko organizāciju pastāvēšana.

Iepriekš uzņēmumi saņēma nodokļa atlaidi 85% apmērā no ziedotās summas. Tagad, kad savu peļņu var reinvestēt un nemaksāt uzņēmumu ienākumu nodokli, tik lielas atlaides ziedojumiem vairs nav. Uzņēmumi var izvēlēties kādu no trīs citiem atvieglojumu variantiem. Finanšu ministrija uzskata, ka tie ir pietiekami pievilcīgi, lai uzņēmēji izvēlētos ziedot arī turpmāk.

Citās domās ir programma “Iespējamā misija”, kas palīdz skolām piesaistīt jaunus skolotājus. Finansējuma trūkuma dēļ apturēta jaunu dalībnieku uzņemšana. Finansējuma esošajiem 38 dalībniekiem pietiks, bet jauniem pietrūkst 100 000 eiro.

Kārlis Andresons
programmas “Iespējamā misija” direktors

Daži nozīmīgi ziedotāji nevarēja turpināt savu atbalstu. Skatoties arī uz nākotni, kad mēs lūdzām esošajiem prognozēt, kāds varētu būt ziedojumu apjoms šī gada beigās, prognozes bija mazākas. Uzņēmumi ir piesardzīgi, kā es saprotu, reformu rezultātā.

Pērn par savu turpmāko darbību bija nobažījušās arī pacientu atbalsta biedrības, “ziedot.lv”, sporta organizācijas. Bija lēsts, ka saņemto ziedojumu apjoms saruks apmēram piecas reizes.

Māris Liepiņš
Latvijas sporta federāciju padomes valdes izpilddirektors

Izskatās, ka sistēma ir mainījusies. Ja pagājušā gada beigās saņēma ziedojumus pēc vecās kārtības, šogad vērtē. 1. jūlijā būs pilns apkopojums, bet ir domas, ka varētu būt ietekme uz turpmāko sporta kustību.

Liene Dambiņa
Bērnu slimnīcas fonda vadītāja

Pagājušajā gadā no daudziem ziedotājiem, kuri mums ir uzticami ziedotāji, kopā ar ziedojumu mēs saņēmām pavadvārdus, ka nezina, kā būs nākamajā gadā. Zinot nodokļu reformu un saņemot šādus pavadvārdus, mēs rēķināmies, ka ziedojumi šogad var būt mazāki.

Lai ziedojumu trūkuma dēļ neciestu bērni, slimnīcas fonds aktīvi strādā un aicina privātpersonas ziedot, savukārt “Iespējamā misija” par līdzfinansējuma iespējām uzrunā pašvaldības, kur jaunie skolotāji darbojas.

“Kad par reformu tika diskutēts, mēs kopā ar citām nevalstiskajām organizācijām runājām par to ar Finanšu ministriju. Toreiz viņi bija optimistiskāki, ka viss būs labi. Uz sajūtām grūti argumentēt, domāju, ka līdz gada beigām parādīsies citas nevalstiskās organizācijas, kas skaļi pateikts par savu situāciju,” norāda Andresons.

Finanšu ministrija joprojām ir optimistiska attiecībā uz to, ka uzņēmēju rīcība nemainīsies būtiski. Iespējams, ka nevalstiskajām organizācijām ir jāiet pie uzņēmējiem un atkārtoti jāstāsta, kāpēc viņiem ir nepieciešami ziedojumi.

Ministrijā skaidro, ka uzņēmēji vēl ir uzmanīgi un nav arī pelņu vēl reinvestējuši. Kamēr lielie ziedotāji vēl piesardzīgi, “Iespējamo misiju” nosargāt apņēmušies aktīvi iedzīvotāji – pēdējās dienās dažādas privātpersonas kopā saziedojušas jau 4000 eiro.

Pāvils Jurjāns
uzņēmējs, ziedotājs “Iespējamai misijai”

Vispār, kā pilsonis domāju, ka katram, kuram ienākumi ļauj, regulāri ir jāziedo par kādu pilsonisku iniciatīvu. Ziedot izglītībai ir ziedojums, kas vairākkārtīgi atgriežas atpakaļ. Kā investīcija sabiedrībā tā ir visefektīvākā.

Desmit gadu laikā “Iespējamā misijā” darbojušies 120 jaunie skolotāji, no kuriem puse turpina strādāt izglītības nozarē.