Valsts bezspēcīga cīņā pret ēnu ekonomiku; nākamajos 10 gados varētu zaudēt 850 miljonus

12 komentāri
Valsts bezspēcīga cīņā pret ēnu ekonomiku; nākamajos 10 gados varētu zaudēt 850 miljonus
Dmitrijs Suļžics / f64

Kā izraut valsti no ēnu ekonomikas. Par to piektdien saspringtā gaisotnē vairākas stundas diskutēja atbildīgie dienesti – Ekonomikas policija, Ekonomikas ministrija un Valsts ieņēmumu dienests. Kamēr likumsargi ir gandarīti, ka šogad izdevies budžetā atgūt vismaz 30 miljonus no atmazgātās naudas, uzņēmēji ir dusmīgi – kopš neatkarības atjaunošanas aiz restēm par ekonomiskajiem noziegumiem nonākuši vien ap 10 cilvēku.

Viens no rādītājiem, kas var norādīt uz pelēkās ekonomikas patiesajiem apmēriem, ir bankomātos ieskaitītās naudas kopējais apjoms. Aploksnē saņemto naudu darbinieki jau algas dienā steidz ieskaitīt savā kontā. Pērn bankomātos iemaksāta milzu summa –  2,6 miljardi eiro. Ēnu ekonomika stabili turas 18% līmenī, atzīst ekonomikas ministrs.

“Tie, kas vēlas izrauties no ēnu ekonomikas, redz, ka ir jākonkurē ar tiem, kuri nemaksā nodokļus, un īsti līdz galam viņu noķert nevar. Mums liekas, ka rezultātam jābūt efektīvākam nekā šobrīd,” saka ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Un te ir darbs likumsargiem. Ekonomikas policija stāsta, ka viņu darba rezultātā šogad no ekonomikas noziegumu veicējiem valstij izdevies atgūt 30 miljonus eiro. Tiek piesaukta slaveno maksātnespējas administratoru aizturēšana, vairāku skaļu lietu uzsākšana. Tomēr gadiem ilgi lielie blēži varējuši justies ērti, iedzenot dziļas saknes valsts sistēmā.

“Visas neatkarības laikā, varbūt līdz 10 cilvēkiem saistībā ar to saņēmuši cietumsodus. Ja zinām, ka sods nebūs bargs, tad arī motivācija slēpties daudz lielāka,” saka LTRK vadītājs Jānis Endziņš.

Policija atzīst, ka būs bezspēcīga tik ilgi, kamēr valstī finanšu krāpšanās tiks uzskatīta teju par goda lietu. “Sabiedrībā ir augsts tolerances līmenis attiecībā pret ekonomiskajiem noziegumiem. Pieprasījums rada piedāvājumu. Sodu politika arī jāmaina – tiek strādāts ar Tieslietu ministriju. Izdosies sasniegt rezultātus,” teic Ekonomikas policijas priekšnieks Pēteris Bauska.

Ārvalstu Investoru padome aprēķinājusi, ka ļaunprātīgas maksātnespējas procesa dēļ Latvijas tautsaimniecība ir zaudējusi 665 miljonus eiro. Prognozes ir dramatiskas – nākamajos 10 gados šie zaudējumi varētu pārsniegt 850 miljonus eiro.

TOP komentāri

 • Edgars Egliens
  +2 +2 0

  Edgars Egliens

  ja tava alga ir 380 tad pēc VID kaukulatora sanāk kad valsts kasē nonāk 194,32eur no viena cilvēka mēnesī. valsts aparāta un ierēdņu, apzinātā vai neapzinātā, darbības vai bezdarbības rezultātā, Latviju ir pametuši 400 000 cilvēku. tad sanāk kad valstij katru mēnesi ir zaudējumi vairāk kā 77 miļioni, un gadā tie jau ir 924 miļioni
 • Daiga Siliņa
 • Olga Kononova
  +2 +2 0

  Olga Kononova

  Nu,tur jau jārevidē likumdošanu,kas lielos izlaupītājus tā glābj!!!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl