Valdība pabeidz darbu pie nākamā gada valsts budžeta – kāps minimālā alga, vairāk naudas mediķiem un skolotājiem

1 komentārs

Valdība otrdien pabeidza darbu pie nākamā gada valsts budžeta un tālāk stafeti pārņems Saeima. Papildu tēriņi paredzēti mediķu un pedagogu algām, kā arī sociālajā jomā.

Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) valdībai darbs pie tās trešā valsts budžeta nav bijis tas vieglākais – Covid-19 izplatība un tai pakārtoto piesardzības pasākumu negatīvā ietekme uz ekonomiku.

Lai gan ieņēmumu nākamgad būs mazāk, proti, 9,6 miljardi eiro, izdevumi netiek samazināti un būs 10,8 miljardi. Attiecīgi dzīvosim pāri saviem līdzekļiem, lai varētu sildīt ekonomiku. Deficīts aptuveni 4% iekšzemes kopprodukta. Sagaidāmā ekonomikas izaugsme nākamgad 5,1%.

No nākamā gada paredzēts, ka minimālā alga pieaugs līdz 500 eiro, par vienu procentpunktu samazinās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kā arī līdz 1800 eiro cels ienākuma slieksni, kam piemēro diferencēto neapliekamo minimumu.

Valdība iecerējusi par labu valstij pārskatīt iedzīvotāju ienākuma sadali ar pašvaldībām, ieviest minimālo sociālo iemaksu no nākamā gada vidus, kā arī pakāpeniski reorganizēt mikrouzņēmuma un autoratlīdzību režīmu, celt akcīzi tabakas izstrādājumiem, kā arī pārskatīt transportlīdzekļu nodokļu un nodevas.

Papildu naudu nākamgad paredzēts virzīt mediķu un pedagogu algām, Satversmes tiesas spriedumu izpildei par minimālajiem pabalstiem un sabiedrisko mediju iziešanai no reklāmas tirgus.

“Pedagogu algas pilnā apmērā, mediķu algas pilnā apmērā, un mēs atbildēsim Satversmes tiesas lēmumam, ne tikai sakārtojot garantēto minimumu, bet ar paaugstinot naudas ziņā no 64 uz 109 eiro. Stiprinot taisnīgumu,” norāda Kariņš.

Par taisnīgumu valdībai gan bija aizmirsies šā gada budžetā, kur mediķi nesaņēma šīs pašas Saeimas likumā ierakstīto atalgojuma pieaugumu. Papildus to kompensēt nav paredzēts.

“Bet vēlos uzsvērt, ka Jauno ārstu asociācija un Latvijas Ārstu biedrības prezidente – nevaru komentēt par visām biedrībām – pauduši gandarījumu par šo lēmumu un uzskata, ka tas ir akceptējams,” saka veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

Tālāk jau nākamā gada valsts budžets un pavadošie likumprojekti pārcelsies no valdības nama uz Vecrīgu, lai to varētu izskatīt Saeimā. Tradicionālais finanšu ministra gājiens ar budžeta portfeli un parlamentu trešdien no rīta.