Komentāri

Pasaules biržās šonedēļ turpinājās naftas cenas būtisks kritums, dažbrīd sasniedzot jaunu, rekordzemu līmeni. Taču, vai to izjūt arī patērētāji? Lielbritānijas valdība brīdina savas valsts uzņēmumus nemēģināt iedzīvoties uz lētās naftas rēķina, pretējā gadījumā draudot pat ar sankcijām. Vai arī Latvijas valdība ir gatava rīkoties līdzīgi un analizē, kādā apmērā tiek samazinātas preču un pakalpojumu cenas.

Lielbritānijas enerģētikas uzņēmumi un aviokompānijas šonedēļ saņēmušas britu valdības brīdinājumu samazināt cenas, lai naftas cenas kritumu izjustu arī iedzīvotāji. Un, lai noskaidrotu, vai pateicoties lētākai naftai, atbilstošā līmenī tiek samazinātas preču un pakalpojumu cenas, britu valdība sākusi izmeklēšanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ja tiks atklāta uzņēmumu iedzīvošanās uz lētās naftas rēķina, pret tiem valsts ieviesīs sankcijas. Par to paziņojis britu finanšu ministrs Džordžs Osborns. Saskaņā ar pirmajiem secinājumiem, Lielbritānijā ir kļuvusi lētāka degviela, taču ne komunālo pakalpojumu rēķini un aviobiļešu cenas.

Kā norāda mūsu satiksmes ministrs un ekonomikas ministre, arī Latvijas valdība analizē, kā naftas cenas kritums atspoguļojas patērētāju naudas makos.

”Kopējā ietekme uz tautsaimniecību ir vērojama pozitīva. Gan patēriņš pieaug par 14%, degvielas iegādes ir palielinājušās, gan kopējā tautsaimniecības aktivitāte iegūst, cenām krītoties. Jautājums par to, vai cenu samazinājums ir tik straujš, kā tam vajadzētu būt, mēs lūdzam Konkurences padomi to uzraudzīt, un arī Regulatoram ir jāpievērš papildu uzmanība,”  norāda Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Tomēr britu valdības pēdās viņi nav gatavi iet, jo neuzskata, ka nepieciešamas ieviest īpašas sankcijas pret uzņēmumiem, ja tie iedzīvojas uz lētākas naftas rēķina. Anrijs Matīss uzsver, ka konkurences apstākļos, visu noregulē tirgus.

”Ir diezgan grūti runāt par konkrētām sankcijām, jo visi darbi, kas tiek veikti, tiek veikti uz konkurences pamata. Tātad mūsu konkursos piedalās vairāki uzņēmēji un tie, kas vēlēsies nopelnīt uz naftas cenu samazinājuma rēķina, droši vien, ka nevinnēs konkursā, jo citi uzņēmēji rēķina šī samazinājuma ietekmi un vienkārši viņu piedāvājums būs lētāks,” tā Satiksmes ministrs Anrijs Matīss (Vienotība).

Savukārt ekonomikas ministre norāda, ka jau patlaban pastāv veids, kā sodīt negodīgu uzņēmējdarbību, tāpēc jauna sankciju mehānisma ieviešana nav aktuāla. ”Ja tiek negodprātīgi izmantots dominējošais stāvoklis tirgū, tad loģiski, ka ir paredzēts jau noteikts sankciju loks, kas tiek piemērots.”

Latvijā uzņēmumi uz naftas cenas kritumu reaģē dažādi. Energoapgādes kompānija Enefit prognozē, ka šogad būs lētāki gāzes un elektrības rēķini. Aviokompānija airBaltic sola palielināt lēto biļešu skaitu. Savukārt Autotransporta direkcijā norāda, ka autobusu biļešu cena netiks samazināta, bet tā vietā varētu palielināt reisu skaitu vai atklāt jaunus maršrutus.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl