Valdība apstiprina dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumus

Komentāri
Valdība apstiprina dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumus
Foto: LETA

Pēc nepilniem diviem mēnešiem tiks atvērts gāzes tirgus Latvijā. Pēc nedēļas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) varēs sākt pieteikties tie uzņēmumi, kuri brīvajā tirgū vēlēsies veidot konkurenci ”Latvijas gāzei”. Eksperti prognozē, ka vismaz sākotnēji alternatīvie piegādātāji būs aktuāli lieliem gāzes patērētājiem, uzņēmumiem.

Ministru kabinets bez garām diskusijām šodien, 7. februārī, apstiprināja Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumus, kas precizē gāzes tirgotāja un lietotāja atbildību un pienākumus. Valdība sagaida konkurenci starp tirgotājiem un izvēles iespējas patērētajiem.

”Juridiskām personām ir iespējas meklēt sev jaunus piegādātājus, savukārt fiziskām personām, ja viņas nevēlas, divus gadus nekas nemainās, bet ir jau iespējas meklēt arī jaunus piegādātājus,” lēmumu komentēja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Sākot ar 10. februāri Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā varēs sākt pieteikties tie uzņēmumi, kuri brīvajā tirgū vēlēsies veidot konkurenci “Latvijas gāzei”. Vēl nav zināms, cik liela būs aktivitāte.

”Es sagaidu, ka lielāka aktivitāte vispirms būs juridisko klientu segmentā. Iespējams, šie klienti, līdzīgi kā tas ir elektrības tirgū, tiks uzrunāti tieši. Savukārt mājsaimniecību lietotājiem nav jāuztraucas, ja viņiem neizdodas atrast kādu jaunu tirgotāju, jo mājsaimniecībām vismaz vēl divus gadus tiks saglabātas regulētās cenas, kuras apstiprinās regulators un vismaz līdz jūlijam būs spēkā esošā cena,” norāda SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Kas būs ar cenām pēc 1. jūlija, regulators neuzņemas prognozēt. To nedara arī uzņēmuma “Latvijas gāze” pārstāvji, norādot, ka valdības apstiprinātie gāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi ir viduvējs kompromiss.

”Mēs piekāpāmies sadaļā, kas attiecas uz personām, kuras patērējušas gāzi bez uzskaites. Tomēr mājsaimniecības var neuztraukties – vidējam patērētājam nekas dzīvē nemainīsies,” atklāj ”Latvijas gāze” juridiskā departamenta vadītāja vietnieks Māris Onževs.

Patlaban regulators izskata gāzes pārvades tarifus. Iesniegtais projekts paredz, ka cenu pieaugums gala lietotājiem būs līdz četriem procentiem.

Lasi vēl