Vai attaisnojusies samazinātās PVN likmes ieviešana dārzeņiem, augļiem un ogām?

2 komentāri
Vai attaisnojusies samazinātās PVN likmes ieviešana dārzeņiem, augļiem un ogām?
Ilustratīvs foto. (VLADISLAVS PROŠKINS, F64)

Vai attaisnojusies pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātās likmes ieviešana Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, dārzeņiem un ogām? Finanšu ministrija uzskata ka jā – tā liecina pirmā pusgada datu apkopojums. Tiesa gan daudzi augļi un dārzeņi Latvijā joprojām maksā dārgāk, nekā Lietuvā un Igaunijā. 

Ieviešot pievienotās vērtības nodokļa samazināto piecu procentu likmi Latvijai raksturīgiem augļiem, dārzeņiem un ogām, valdība bija noteikusi vairākus rezultatīvos rādītājus, kas jāsasniedz.

Saskaņā ar Finanšu ministrijas datiem, ir izdevies sasniegt vidējā atalgojuma pieaugumu nozarē. Mērķis ir panākt, ka ik gadu tas aug par sešiem procentiem. Un šogad vidējais atalgojums nozarē palielinājies par 7,7%.

Savukārt pat pārsniegts mērķis par apgrozījuma pieaugumu. Ieviešot samazināto PVN, tika noteikts, ka apgrozījumam šajā nozarē ir jāpalielinās par 6%. Pirmajā pusgadā tas ir audzis par 13,5%.

Vienlaikus budžetā ir samazinājušies PVN ieņēmumi no šīs nozares. Pirmajā pusgadā iekasēts par 3,35 miljoniem eiro mazāk. Bet tas atbilst prognozētajam ieņēmumu kritumam.

Taču pagaidām nav izdevies sasniegt nodokļu maksātāju skaita pieaugumu augļkopības un dārzeņkopības nozarē par desmit procentiem. Kopš gada sākuma tas palicis nemainīgs, jo pieaugums ir vien 0,4%.

Finanšu ministrijā skaidro, ka tas prasa vairāk laika. “Protams, tās izmaiņas nenotiek vienā dienā. Nozarei varbūt ir jānostiprinās un jāparāda savs attīstības pieaugums, jo tie pārējie rādītāji – gan apgrozījuma pieaugums, gan algu pieaugums liecina, ka nozarē viss ir kārtībā,” saka Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks Ilmārs Šņucins.

Vai samazinātās likme ieviešana ir attaisnojusies, vēl pāragri spriest, saka Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe. Tomēr ar pirmā pusgada rezultātiem viņa ir apmierināta: “Tie pirmie rezultāti, kas ir parādījušies, ir ļoti tādi skaisti gan no ražotāju viedokļa, gan no pircēju viedokļa. Ir palielinājušies gan pārdošanas apjomi, ko zemnieks ir spējis pārdot, gan ir arī veiksmīgi eksporta rādītāji.”

Gulbe norāda, ka daudzi augļi un dārzeņi šogad ir kļuvuši lētāki. Tomēr to cena Latvijā ir augstāka, salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm.

“Ļoti daudzas grupas mums ir dārgākas. Bet, ja paskatās, kāpēc ir dārgākas, tad ir pilnīgi skaidrs, kā tā tam arī ir jābūt, jo pie mums veikalos ir daudz, daudz lielāka izvēle. Piemēram, Lietuvā ir viens vai divi kartupeļu veidi. Ieejot pie mums veikalā, piemēram, “Rimi” ir gandrīz desmit veidi. Un tā kvalitāte arī ir dažāda. Ja mums ir tādi smuki, safasēti, vienāda lieluma, nav sapuvuši, nav tik zaļi, tad, piemēram, Lietuvā var nopirkt lētākus. Jā, lētāki ir par 11 centiem kilogramā, bet tas ir šķirņu maisījums,” pauž Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja.

PVN samazinātā likme ir spēkā līdz 2020-ā gada beigām, kad būs jālemj, vai ir pamats to saglabāt arī turpmāk.