Uzņēmējus “Covid-19” krīzes laikā aicina masveidā neatlaist darbiniekus

2 komentāri
Uzņēmējus “Covid-19” krīzes laikā aicina masveidā neatlaist darbiniekus
EDIJS PĀLENS, LETA

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība aicina uzņēmējus būt tālredzīgiem un valsts ārkārtējās situācijas laikā masveidā neatlaist darbiniekus, lai nezaudētu konkurētspēju.

Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns aģentūrai LETA pastāstīja, ka pirms uzņēmēji pieņem jebkādus lēmumus par darbinieku darba ierobežošanu – atlaišanu, sūtīšanu bezalgas atvaļinājumā vai strādāt dīkstāvē, turpinot saņemt atalgojumu, – tas ir jāizrunā ar arodbiedrību.

Viņš atzīmēja, ka masveida darbinieku atlaišana valsts aviokompānijā bija pārsteidzīgs lēmums. “Šo soli vajadzēja izrunāt ar arodbiedrību, lai var vienoties par darbinieku glābšanas risinājumiem. Ar cilvēkiem vajag runāt!” uzsvēra arodbiedrības priekšsēdētājs.

Pēc Baldzēna teiktā, galvenā būtība ir tajā, ka patlaban cilvēki, tostarp kvalificēti darbinieki, valsti nevar atstāt. Taču pēc ārkārtējā stāvokļa termiņa beigām cilvēki būs motivēti atstāt Latviju, lai meklētu jaunu vai labāku darbu. Viņš akcentēja, ka Latvija nevar atļauties zaudēt vēl darbiniekus, īpaši pēc ārkārtējā stāvokļa termiņa, kad konkurētspējas atgūšana būs nepieciešama.

Tāpat viņš atzīmēja, ka uzņēmēju glābšanā jāievēro balanss – jābūt adekvātai naudas proporcijai, ko atvēlēs lielajiem, vidējiem un mazajiem uzņēmējiem, protams, neaizmirstot par pašnodarbinātajiem un citiem uzņēmuma veidiem. Kā skaidroja Baldzēns, neatkarīgi no tā, ka lielie uzņēmumi ir finansiāli pašpietiekami, nedrīkst aizmirst par lielo uzņēmumu svarīgumu valsts ieņēmumos. “Līdz ar to šā finansiālā atbalsta proporcionalitāte ir būtiska. Mums šo uzņēmumu nav daudz, tāpēc tie paši ir jāatbalsta,” viņš sacīja.

Kā vēstīts, konkrētus lēmumus “Covid-19” vīrusa izplatības dēļ grūtībās nonākušo uzņēmumu atbalstam sola jaunnedēļ.
Lasi vēl – Ārkārtas situācija Latvijā: ar kādām izmaiņām jārēķinās iedzīvotājiem?

Premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) žurnālistiem sestdien uzsvēra, ka jaunnedēļ tiks pieņemti konkrēti lēmumi, atgādinot jau iepriekš pausto, ka Valsts kasē ir pieejams miljards eiro, kas gan ir aizņemta nauda, proti, daļa valsts parāda, tomēr līdzekļi ir pieejami.

“Šos līdzekļus izmantosim, lai sniegtu uzņēmējiem garantijas, lai konkrētos gadījumos un kategorijās sniegtu uzņēmējiem iespēju atlikt nodokļu maksājumus, jo, protams, mūsu mērķis ir nākt uzņēmumiem pretī no valsts puses, jo gaidāms, ka šis ir paredzams un īslaicīgs pasākums, lai varētu pārziemot šos laiku, bet tie lēmumi būs jaunnedēļ.

Jaunās konservatīvās partijas valdes loceklis Gatis Eglītis koalīcijai grasās piedāvāt krīzes vissmagāk skartajās nozarēs ļaut nemaksāt darbaspēka un pievienotās vērtības nodokļus. “Valstij šāds risinājums var būt izdevīgāks nekā pabalstus maksāt. Otrdien būs arī vairāk zināms par kredītu/eksporta garantijām,” sociālajā vietnē “Twitter” raksta Saeimas deputāts.

Kā vēstīts, no 13. marta līdz 14. aprīlim Latvijā saistībā ar “Covid-19” vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.