2 komentāri

Latvijas uzņēmēji, īpaši ražotāji un būvnieki, skatās uz nākotni arvien optimistiskāk. Arī banku speciālisti paredz ekonomiskās situācijas uzlabošanos.

Tikmēr sabiedrība kopumā joprojām ir nemainīgi pesimistiska, – tas secināms no diviem sabiedrības noskaņojuma pētījumiem.

Ja vēl pagājušajā gadā lielākā daļa Latvijas uzņēmēju nākotnē raudzījušies ar pesimismu, tad tagad situācija mainījusies, – nu jau vairāk nekā puse Latvijas uzņēmēju jeb 50,73% no nākotnes sagaida vairāk laba nekā ļauna. Turklāt vislabākais noskaņojums valda celtnieku un ražotāju vidū. Tas gan joprojām esot vērtējams kā mērens optimisms un nenozīmējot, ka Latvijas ekonomikai atkal draud pārkaršana, – tā vērtē pētījumu veikušās “Citadele” bankas ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Mārtiņš Āboliņš
Bankas “Citadele” ekonomists

Mēs neredzam, ka uzņēmēji būtu “burās” un tādi ar ļoti lielu pārliecību un ļoti lielu optimismu. Viņi drīzāk ir piesardzīgi. Tā ka no šī viedokļa tam optimismam noteikti ir vēl kur kāpt.

Cerīgā uzņēmēju noskaņa ir nozīmīga, jo veicina to, ka viņi investē tā vietā, lai taupītu. Jāpiebilst, ka nupat publicēti arī cita iedzīvotāju noskaņojuma pētījuma dati, – “Baltic international bank” Latvijas Barometrā konstatēta šķietami pretēja tendence, – tikai katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka situācija valstī attīstās pareizi. Turklāt, pretēji uzņēmēju augošajam optimismam, šovasar pesimisms pat pieaudzis. Sociologs Arnis Kaktiņš gan norāda, ka te pretrunu nav. Ja uzņēmēju noskaņojums šogad tik tiešām strauji uzlabojies, tad iedzīvotāji kopumā ir stabili pesimistiski jau vairākus gadus.

Arnis Kaktiņš
Sociologs

Ir iedzīvotāju grupas vai sabiedrības grupas, kuras ātrāk sajūt kaut kādus efektus. Un ir, kas to sajūt vēlāk. Nu šeit mums labpatīk domāt, ka uzņēmēji ir bijuši pirmie, kas sajutuši to, ka kaut kas Latvijā ir mainījies, nu loģika saka ar kaut kādu laika nobīdi vajadzētu sekot arī iedzīvotājiem. Tas varētu būt šī gada otrā puse.

Jāatgādina, ka arī Latvijas Banka nesen paaugstināja šā gada valsts iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozi no 3,3% līdz 4,2%.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl