Uzņēmēji aicina valdību netērēt naudu dīkstāves pabalstos, bet gan subsidēt algu maksāšanu

2 komentāri

Lai uzņēmumiem palīdzētu pārvarēt krīzi, valdībai nauda ir jāiegulda nevis dīkstāves pabalstos, bet subsidējot algu maksāšanu. Šādu viedokli pirmdien pauda vairāki uzņēmēji, spriežot par Covid-19 radītajiem izaicinājumiem ekonomikā.

Kopš kļuva zināms, ka šonedēļ tiek mīkstināti pulcēšanās ierobežojumi, dzīvība pamazām sāk atgriezties restorānos. Par to pārliecinājies restorāna “Hercogs” vadītājs, kurš ar saviem novērojumiem dalījās tiešsaistes konferencē “Paliec mājās – paliec cilvēks!”.

Taču situācija dažādās nozarēs ir atšķirīga. Joprojām pilnīga neziņa par savu nākotni valda kultūras iestādēs, kurām Covid-19 dēļ pilnībā nācies pārtraukt darbību.

“Mēs bēgam no viena vīrusa, bet mēs esam absolūti paralizēti. To var salīdzināt ļoti skaudri. Cilvēks ir mākslīgā komā, un mēs ceram, ka cilvēks, pamostoties no mākslīgās komas, būs stiprāks, gudrāks un uzreiz visus uzvarēs. Tā tas nebūs,” uzskata koncertzāles “Latgales vēstniecība “Gors”” vadītāja Diāna Zirniņa.

To, ka kultūra dīkstāves laikā ir cietusi daudz vairāk nekā citas jomas, tāpēc tai nepieciešams valsts atbalsts, sarunā ar kultūras ministru šodien akcentēja Valsts prezidents Egils Levits.

Lai gan pandēmija visas nozares nav ietekmējusi vienādi, vairumu uzņēmēju vieno viedoklis, ka nodokļu maksātāju naudu valdībai nav jātērē dīkstāves pabalstos, bet gan subsidējot algu izmaksāšanu, lai darbiniekus nebūtu jāatbrīvo.

“Tas ir vitāli svarīgi tagad valdībai padomāt par to, ka nevis mēs maksājam pabalstus un veicinām cilvēku bezdarbību, kā teikt, ērti sēdēt mājās, bet tomēr tām jābūt subsīdijām uzņēmējiem,” pauž uzņēmuma “Baltic Travel Group” pārstāve Gaļina Bukovska.

Lasi vēl: Valsts varētu daļēji segt algu izmaksu uzņēmumos

Uzņēmējiem ir bažas par bezdarba pieaugumu, un viņi aicina nepieļaut, ka iedzīvotāji Latviju atkal sāks masveidīgi pamest, lai meklētu iespēju nopelnīt ārzemēs.

“No kā es visvairāk baidos, ka, kad šis murgs beigsies ar šiem visiem ierobežojumiem un tā tālāk, ka nesāktos otrais izbraukšanas vilnis, līdzīgi kā tas bija pēc 2009. gada,” pirmdien sacīja uzņēmuma “Preiļu siers” valdes priekšsēdētājs Jāzeps Šņepsts.

Vērtējot valdības līdzšinējo veikumu, “Preiļu siera” vadītājs ir pārliecināts, ka šobrīd nav nekāda pamata runāt, ka Latvijas tautsaimniecība pēc Covid-19 krīzes būs kļuvusi spēcīgāka.