Uzņēmēji aicina nepalielināt mikrouzņēmuma nodokli

0 Komentāru
Uzņēmēji aicina nepalielināt mikrouzņēmuma nodokli
FOTO: LETA

Priekšvēlēšanu laikā pārskatīt daudz kritizēto iepriekšējā parlamenta lēmumu solīja gandrīz visas partijas, izņemot Vienotību, kuru pārstāvošais jaunais finanšu ministrs Jānis Reirs vēl joprojām uzskata, ka mikrouzņēmuma nodoklis ir jāpalielina, un, iespējams, pat jāparedz jauni veidi, kā mikrouzņēmumus ierobežot. 

Uzņēmums Know How Lab konsultē Latvijas eksportētājus, tiem palīdzot apgūt jaunus tirgus ārzemēs. Konsultāciju centru dibinājuši cilvēki bez pieredzes biznesā, tāpēc mikrouzņēmuma modelis bijis vissaprotamākais – nodoklis ir 9% no apgrozījuma un par neko citu nav jāuztraucas. Plānoto nodokļa celšanu valdes locekle Rita Ozoliņa uztver ar bažām, norādot, ka tas nākotnē var novest pie darbinieku atlaišanas.

“Ja tā situācija ir tāda, ka tas mikrouzņēmuma nodoklis tiek celts un mums sanāks, teiksim, izvērtēt, cik cilvēku paliek un cik aiziet, tad tie cilvēki, kas aizies, viņi noteikti valstij izmaksās dārgāk, viņu uzturēšana un sociālo pabalstu izmaksas,” atzīst uzņēmuma valdes locekle Rita Ozoliņa.

Neraugoties uz uzņēmēju asajiem iebildumiem, iepriekšējā Saeima pieņēma lēmumu par mikrouzņēmuma nodokļa pakāpenisku celšanu. Pašlaik tie ir 9%, nākamgad būs 11%, pēc tam 13% un 2017. gadā – jau 15%.

Priekšvēlēšanu laikā visas partijas – izņemot Vienotību – solīja atcelt plānoto likmes palielināšanu, tāpēc uzņēmēji aicina šo solījumu arī pildīt. Pretējā gadījumā sekas būtu negatīvas.

Jaunais finanšu ministrs uzsver, ka vismaz nākamgad plānotajai nodokļa palielināšanai līdz 11% jāpaliek spēkā.

“Visi cilvēki, kas strādā mikrouzņēmuma formā, ir sociāli neaizsargāti, un šie cilvēki paši arī zina, – viņi nevar aiziet ne uz slimības lapu, ja viņi ir slimi, viņi to vēl nezina, ka viņi nesaņems pensijas normālā apmērā,” norāda finanšu ministrs.

Aptaujājot frakcijas, LNT Ziņas noskaidroja, ka par nodokļa celšanu iestājas Vienotība, pret to ir visa opozīcija – No sirds Latvijai, Saskaņa un Latvijas Reģionu apvienība. Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība pieļauj, ka nodokļa celšana pašlaik jāatliek, lai varētu izdomāt, kā uzlabot mikrouzņēmuma nodokļa sistēmu.

Finanšu ministrs Reirs kā vienu no iespējām piedāvā radikālu risinājumu. Viņaprāt, likumā jāparedz, ka šo nodokļu maksāšanas modeli drīkst izmantot tikai divus vai trīs gadus.

Tikmēr atsevišķi deputāti sola tuvākajā laikā iesniegt likuma grozījumus, lai saglabātu nodokli pašreizējā 9% līmenī.

0 Komentāru