24 komentāri

Turpina palielināties pieprasījums ne tikai pēc augsti kvalificētiem strādniekiem – arvien vairāk trūkst arī zemākas kvalifikācijas darbinieku. Tāpēc ekonomisti neizslēdz, ka nākamo divu, trīs gadu laikā, piemēram, veikalu pārdevēju vidējā bruto alga varētu pieaugt līdz 1000 eiro.

Pēdējās laikā gan vietējie, gan ārvalstu investori arvien skaļāk runā par to, ka tiem trūkst darbinieku, bet eksperti tāpēc prognozē vidējo algu strauju kāpumu. Lai gan iepriekš vairāk tika runāts par problēmām atrast dažādu jomu speciālistus, tomēr šobrīd darbinieku trūkumu arvien asāk sāk izjust arī veikalnieki. Augot ekonomikai, attīstoties veikalu tīkliem un saasinoties konkurencei – strauji aug pieprasījums arī pēc pārdevējiem, novērojis “CV-online” vadītājs Latvijā Aivis Brodiņš.

Aivis Brodiņš
Skaits, kas gribētu strādāt šajā jomā nav

“CV-online” vadītājs Latvijāpieaugošs, tieši otrādi samazinoši, tāpēc uzņēmumiem jādomā, iespējams, lai optimizētu citus izmaksas, lai varētu palielināt algas darbaspēkam.

Valsts ieņēmumu dienesta dati (VID) liecina, ka pārdevēji veikalos pēdējos gados bijusi izplatītākā profesija, tomēr to vidējais atalgojums pērn sasniedza 660 eiro, tajā skaitā zemākais algu līmenis bijis pārtikas veikalu darbiniekiem. Tomēr eksperts prognozē, ka šī alga varētu augt.

Latvijas Bankas eksperts norāda paradoksālu situāciju, ka no vienas puses trūkst darbinieku, no otras – tūkstošiem cilvēku sēž bez darba. Tomēr arī viņš neizslēdz strauju algu kāpumu pārdevējiem, atgādinot, ka līdzīgi algu bumi bija vērojami treknajos laikos pirms desmit gadiem, piemēram, būvniecības jomā.

Pārtikas veikalu tirgū lielākais darba devējs “Maxima” šogad plānojot ievērojamu algu pieaugumu, tā LNT ziņām skaidroja uzņēmums vadītājs Latvijā.

Andris Vilmeiers
“Maxima Latvija” vadītājs

Es domāju, ka divu gadu laikā algas pārdevējiem varētu arī sasniegt 1000 eiro mēnesī. Arī esošo darbinieku noturēšana ir gana svarīgs faktors un tas viss veicinās tikai algas pieaugumu.

Kamēr Latvijā tirdzniecības veikalos nav redzama strauja tehnoloģiju iesaiste, par 1000 eiro algu pārdevējam būtu pārsteigts ekonomikas ministrs, kurš gan cer, ka valstī kopumā nākamo trīs gadu laikā 1000 līdz 1500 eiro algu saņems par 50 000 vairāk cilvēku nekā tagad. Savukārt 2020. gadā, kad nodarbināto skaits varētu augt līdz 910 000, šādas algas saņems piektā daļa strādājošo. Tas varētu atturēt cilvēkus no aizbraukšanas – vienu no būtiskiem iemesliem pašreizējam darbinieku trūkumam.

Arvils Ašeradens
Ekonomikas ministrs (“Vienotība”)

Darba algai ir jābūt samērojamai ar minimālo ienākumu, kāds ir saņēmējvalstīs. Ja mēs skatāmies, – Anglijā vai Vācija tas ir 1000 , 1500, 1200 eiro, bet starta pakete tiešām ir 1000 eiro.

Ministrs cera, ka uzņēmēji līdzekļus algu celšanai daļēji radīs peļņas nodoklī, kas vairs nav jāmaksā no reinvestētās peļņas.

 

TOP komentāri

 • Irena Kerbstate
  +14 +14 0

  Irena Kerbstate

  Tuvākā desmitgadē varbūt,ja valdība nesadomās sev pielikt algas
 • Marta
  +15 +14 -1

  Marta

  Kuros veikalos maksā tos 660 EUR ? Un no ,kā tad pieaugs tās algas , ja pirktspēja samazināsies. ?
 • Anna

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl