Turpmākajos gados Latviju sagaida “nīkulīga izaugsme”, prognozē eksperti

Komentāri

Nākamos trīs gadus Latviju sagaida nīkulīga izaugsme, kas nozīmē, – sapņi par Eiropas vidējā labklājības līmeņa sasniegšanu jāatliek vēl uz pāris desmitgadēm. Ambīciju un nepieciešamu reformu trūkums – tā eksperti raksturo nākamo trīs gadu valsts budžeta programmu, pie kuras darbu sākusi Laimdotas Straujumas valdība. Tās vadītājai budžeta sakarā viena sarkanā līnija – pieļaujamais budžeta deficīta līmenis.

Nākamo trīs gadu budžets, pie kā šonedēļ aktīvi sākusi strādāt valdība, Latvijā neko labu nesola. To atzīst eksperti, komentējot budžetā iekļauto prognozi, ka iekšzemes kopprodukts pieaugs vien par 3 un nedaudz vairāk procentpunktiem gadā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ar plānoto ātrumu – 3% gadā – Latvijai Eiropas vidējo labklājības līmeni nesasniegt vēl gadu desmitiem, jo tik mazai un nabadzīgai ekonomikai kā Latvijai tas ir ļoti vājš uzstādījums. Tāpēc Kazāks skubina valdību izvirzīt ambiciozākus plānus.

Šobrīd gan valdībā par lielām reformām tikpat kā nekas nav dzirdams. Tā vietā 9 ministriem, kuri nevada četras par prioritārām atzītās jomas – ārējo un iekšējo drošību, veselību un izglītību – nedēļas laikā jāgatavo priekšlikumi par izdevumu samazināšanu vai ieņēmumu palielināšanu, lai kopumā varētu ietaupīt 100 miljonus eiro. Pretējā gadījumā Latvijai radīsies problēmas ar pārāk augstu budžeta deficīta līmeni. Papildus tam būs jādomā, kā turēt solījumu nākamgad palielināt aizsardzībai budžetu par 68 miljoniem eiro, kas ļautu tuvoties slavenajiem 2% no IKP. Valsts vadītāji šodien solīja naudu atrast. Vienlaikus varēja pamanīt atšķirīgus viedokļus par to, vai aizsardzības dēļ būs jāsavelk jostas citām nozarēm.

To, kā valdībai sokas ar jaunā valsts budžeta tapināšanu, kas vienlaikus iezīmēs makroekonomisko rāmi nākamajiem trijiem gadiem, Straujumu iztaujāja Valsts prezidents. Vējonis, kurš nesen vēl pats piedalījās budžeta sarunās, galvenokārt interesējās par aizsardzības jomu. Kā zināms, valdība apņēmusies palielināt jomas finansējumu 2% no IKP 2018. gadā. Lai to paveiktu, nākamgad papildus jārezervē 68 miljoni eiro.

Skaties foto!

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl