Trauksmes zvani eksporta nozarē – gada sākumā piedzīvots kritums

0 Komentāru
Trauksmes zvani eksporta nozarē – gada sākumā piedzīvots kritums
Foto: LETA

Gada sākumā Latvijas eksporta nozare ir piedzīvojusi kritumu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati.

2016. gada janvārī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 10,9%, savukārt importa – par 12,2%, liecina CSP operatīvā informācija.

Kā norāda Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs: pēc gada sākuma apstrādes rūpniecības izlaides datiem, kā arī janvāra ārējās tirdzniecības datiem kaimiņvalstī Igaunijā, kur preču eksports janvārī krities par 11%, varēja sagaidīt, ka arī Latvijā gada sākuma eksporta dati būs vāji.

Tāpēc kopējais eksporta kritums janvārī pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu pats par sevi nav pārsteigums. Pārsteigums ir krituma apjoms 10,9% apmērā, kāds sen nebija novērots. No vēl dramatiskāka krituma eksporta datus glābj salīdzinoši lielais graudaugu eksports janvārī, kas, neskatoties uz zemajām graudu cenām, bijis par teju 60% lielāks nekā pirms gada.

Situācija preču eksporta rādītājos, lai gan nav iepriecinoša, patiesībā nemaz nav tik slikta, kā to rāda statistika. Lauvas tiesu eksporta krituma veido re-eksports, tādējādi Latvijā ražoto preču eksporta apjoms varētu būt samazinājies 5% robežās. Vājš mēnesis bijis elektroierīču un elektroiekārtu eksportā (-34,9%), kas gan daļēji varētu būt skaidrojams ar neierasti labajiem rezultātiem pirms gada.

Tā kā lielu daļu eksporta apjoma šajā nozarē veido re-eksports, tad būtisks kritums novērojams arī nozares importa datos. Kopumā imports janvārī samazinājies par 12,2%, un absolūtos skaitļos tas ļauj samazināt Latvijas ārējās tirdzniecības bilances deficītu. Taču jāņem vērā, ka samazināti apjomi ārējā tirdzniecībā negatīvi ietekmē arī transporta un loģistikas nozari.

Latvijas lielākā eksporta nozare kokrūpniecība šogad janvārī uzrādījusi nelielu (1,3%) pieaugumu, kas, ir pozitīva ziņa, ņemot vērā zemo ārējo pieprasījumu un kokrūpniecības nozares jau tā salīdzinoši augstos ražošanas apjomus.

Jāpiebilst, ka ņemot vērā janvāra specifiku ar garajām brīvdienām Krievijā, kaimiņvalsts īpatsvars eksporta datos sarucis līdz 5,2%, kas ir pēdējos gados zemākais līmenis.

0 Komentāru