Tieslietu ministrijas vadībā virzīs jautājumu par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

1 komentārs
Tieslietu ministrijas vadībā virzīs jautājumu par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim
DĀVIS ŪLANDS, F64

Neatkarīgi no atbalsta trūkuma koalīcijā Tieslietu ministrija izskatīšanai valdībā virzīs grozījumus, kas paredz atcelt nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam mājoklim ar kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro. Sašūpot koalīciju Jānis Bordāns (JKP) nebaidās, jo šis balsojums būšot par sociālā taisnīguma nodrošināšanu.

Tieslietu ministrija un Valsts zemes dienests publiskajai apspriešanai nodevuši jaunu kadastrālo vērtību projektu, kas daudziem īpašumiem paredz to pieaugumu. Tas izsaucis negatīvu reakciju sabiedrībā, jo līdz ar kadastrālo vērtību kāpumu vairākkārt varētu pieaugt arī nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi.

Situācijas risināšanai tieslietu ministrs piedāvā atcelt nekustamā īpašuma nodokli primārajiem mājokļiem, kuru kadastra vērtība nepārsniedz 100 000 eiro.

“Ja netiks pārskatīti, kardināli mainīti arī nodokļu politika nekustamā īpašuma jomā, tad tas novedīs pilnīgi noteikti pie situācijas, kad cietīs Latvijas iedzīvotāju, aptuveni 95% Latvijas pamatiedzīvotāju tiesības,” norāda Bordāns.

Tieslietu ministra piedāvājumu kritiski vērtē virkne institūciju. Piemēram, Ekonomikas ministrija uzskata, ka plānotās izmaiņas negatīvi varētu ietekmēt gan uzņēmējus, gan mājokļu tirgu.

“Mums ir svarīgi, lai mājoklis ir pieejams, jo mēs zinām, ka mums arī OECD pētījums ir bijis, ka mājokļu pieejamība ir izaicinājums. Mums ir svarīgi, lai īres tirgus darbojas. Un šobrīd mēs likumprojektā neredzējām atbildes – vai tiešām šis te izvēlētais modelis, kur es teicu, ka ir dažādas iespējamības, vai šis tiešām atbild uz to,” pauž Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktors Kristaps Soms.

Tikmēr Latvijas Pašvaldību savienība uzskata, ka pirms kadastra vērtību maiņas jāizvērtē to ietekme uz citu nodokļu veidiem.

“Pirms šīs kadastrālās vērtības apstiprina, ir arī jautājums par citu nodokļu un nodevu slogu, kas automātiski pieaugs. Piemēram, zemesgrāmatas nodevas. Tāpat arī piespiedu nomu būtiski ietekmē kadastrālās vērtības, vēl būtiskāk nekā pats nekustamo īpašuma nodoklis. Kārtējo reizi diemžēl nācās konstatēt, ka ir ļoti daudz tehnisku jautājumu, kas Tieslietu ministrijas piedāvājumā nav atrisināts,” saka Latvijas Pašvaldību savienības padomniece finanšu un ekonomikas jautājumos Sanita Šķiltere.

Ministrs gan ir noskaņots kareivīgi un uzskata, ka partneru bažas lielākoties ir aizbildinājumi. Jau augustā ieceri par nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim Bordāns virzīs izskatīšanai Ministru kabinetā. Viņaprāt, koalīcijas šūpošanās nav nekas traģisks, ja tas ļauj panākt sociālo taisnīgumu.

“Pašvaldības kā vienīgo iespējamo risinājumu visām savām problēmām saredz iedzīvotāju aplikšanu ar maksimālu nodokli. Ja šis likumprojekts par neapliekamo minimumu Latvijas sabiedrībai netiks atbalstīts, es kā tieslietu ministrs nevirzīšu apstiprināšanai šīs kadastrālās vērtības,” apņēmības pilns ir Bordāns.

Vienlaikus ministrs norāda, ka labprāt uzklausīs partneru alternatīvos piedāvājumus, jo līdz šim viņš saņēmis tikai aizrādījumus, bet ne risinājumus.