SWIFT Latviju ir atzinis par augsta riska valsti

3 komentāri
SWIFT Latviju ir atzinis par augsta riska valsti
ROMĀNS KORŠAKOVS, F64

Starptautiskais banku informācijas apmaiņas tīkls SWIFT, kas nodrošina norēķinus starp dažādu valstu bankām, Latviju ir atzinis par augsta riska valsti, par to otrdien, 27. novembrī, Saeimas deputātus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Šāds lēmums, kādēļ Latvijas uzņēmumiem apgrūtināti kļuvis veikt atsevišķus starptautiskos norēķinus, pieņemts pēc tam, kad Eiropas Padomes ekspertu komiteja “Moneyval” bija sniegusi kritisku atzinumu par nepietiekami efektīvu cīņu pret naudas atmazgāšanu.

Lai “Moneyval” Latviju neiekļautu “pelēkajā sarakstā”, trūkumu novēršanai tika atvēlēts viens gads. Taču Latvijas finanšu sistēmas sliktās reputācijas dēļ uzņēmēji cieš jau tagad, norāda finanšu ministre.

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre (ZZS)

Vēl neesot nekādā “pelēkajā sarakstā”, mūsu uzņēmēji redz sekas tam, kas notiek finanšu sektorā. Ārvalstu pārskaitījumi, pie kuriem agrāk pierada, ka tas notiek dienas laikā, dažu stundu laikā, dažkārt prasa vairāk nekā nedēļu. Kādēļ? Tādēļ, ka visas bankas starptautiskajiem pārskaitījumiem izmanto kādu no maksājumu sistēmām, piemēram, SWIFT. Un SWIFT šobrīd jau Latvija ir augsta riska valsts. Ja ir kāda lielāka summa vai neparastāks darījums kādam no mūsu uzņēmumiem, SWIFT veic papildu pārbaudi. Tas prasa laiku un uzņēmējiem tas maksā naudu.

Savukārt Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanda Liepiņa norāda: “Ir jāgūst pilna pārliecība, ka neviens no darījuma partneriem nav kaut kādā veidā saistīts ar šiem sankciju sarakstiem. Tas prasa papildu pārbaudes. Nu, un pa virsu, ja tam vēl uzliekam, ka Latvija kā valsts ir kopumā paaugstināta riska valsts, tas viss rada šo papildu laiku, kas nepieciešams, lai veiktu pārbaudes par dažāda veida darījumiem, pārskaitījumiem.”

Bankas pārstāvošās Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanda Liepiņa LNT Ziņām skaidroja, ka lēnāki kļuvuši, galvenokārt, tie darījumi, ko Latvijas uzņēmēji veic ar NVS valstīm.

3 komentāri