SVF pazemina izaugsmes prognozes; vaino pandēmiju un augošo inflāciju

3 komentāri
SVF pazemina izaugsmes prognozes; vaino pandēmiju un augošo inflāciju
AFP/SCANPIX

Starptautiskais Valūtas fonds pazeminājis prognozes par pasaules ekonomikas izaugsmi un aicinājis valstīm būt ļoti piesardzīgām ar vērojamo inflācijas līmeni, vēsta “900 sekundes”.

Fonda pārskatā šī gada izaugsme kopumā mainījās minimāli, apstājoties pie 5,9%. Neskaidrību, protams, saglabā neuzvarētā cīņa pār pandēmiju.

Gita Gopinata, SVF galvenā ekonomiste

“Jaunākās vēstis pasaulē parādījušas, ka mums jācīnās visiem kopā un pandēmija netiks pieveikta visur, kamēr tā plosīsies atsevišķos reģionos. Tam tā nav jābūt. Starptautiskajai sabiedrībai jānodrošina vakcīnu pieejamība un, līdz ar to, labākas ekonomiskās prognozes visiem.”

Prognožu samazinājums gan vērojams pasaules lielajās ekonomikās, piemēram, ASV izaugsme šogad samazināta par veselu procentpunktu – no septiņiem uz sešiem procentiem. Izaugsmi turpmāk var ietekmēt arī zemie Covid-19 vakcinācijas rādītāji attīstības un zemu ienākumu valstīs – lēsts, ka šajos reģionos vēl joprojām 96% cilvēku potes nav saņēmuši.

Latvijas ekonomikā gausākā izaugsme Baltijas kaimiņu vidū – šogad Starptautiskā Valūtas fonda ieskatā būs 4,5% kāpums, bet nākamgad IKP pieaugs par 5,2%.

No Baltijas valstīm otru gausāko IKP izaugsmi šogad SVF sagaida Lietuvā, kur kāpums prognozēts 4,7% apmērā, kamēr nākamgad Lietuvas ekonomikā SVF sagaida 4,1% izaugsmi.

Igaunijā SVF šogad un gan nākamgad prognozē ekonomikas kāpumu attiecīgi 8,5% un 4,2% apmērā. Igaunijā gan arī liela inflācija – attiecīgi 3,8% un 4,9% apmērā nākamgad.

3 komentāri