Strupceļā nonākusi valdības iecerētā vērienīgā nodokļu reforma

Komentāri

“Vienotība”, kuras iebildumu dēļ nodokļu reformas pieņemšanu atlika jau pagājušonedēļ, arī rīt Ministru kabineta sēdē piedāvājumu nav gatava atbalstīt.

Partiju neapmierina izstrādātā projekta kvalitāte – tajā neesot skaidrības, kā tiks finansēta veselības nozare, un nav arī pateikts, kā reforma mazinās iedzīvotāju nevienlīdzību. Valdības stabilitāti “Vienotības” nostāja gan neietekmēšot.

Finanšu ministrijas izstrādātais nodokļu reformu pamatnostādņu projekts paredz veikt virkni izmaiņu laika posmā no 2018.-2021. gadam, tostarp paredzēta darbaspēka nodokļu sloga mazināšana, neapliekamā minimuma celšana, arī izmaiņas uzņēmumu ienākumu nodoklī.

Pēc garām diskusijām atbalsts reformai gūts no uzņēmēju organizācijām, un, lai ar reformām virzītos tālāk uz Saeimu, atlicis vien valdības balsojums. Tomēr tas izrādījies klupšanas akmens. ”Vienotības” iebildumu dēļ pagājušonedēļ jautājuma skatīšana tika atlikta, savukārt rītdienas sēdē “Vienotība” nolēmusi reformas pamatnostādnes neatbalstīt. To pēc teju divu stundu ilgas tikšanās ar premjeru un finanšu ministri šodien pavēstīja “Vienotības” vadība.

Premjers Māris Kučinskis par šādu koalīcijas partneru lēmumu bija visnotaļ pārsteigts.

Ja ”Vienotība” balsos pret, automātiski rodas jautājums par valdības stabilitāti. Pagaidām gan uztraukumam pamata neesot.

Finanšu ministre gan ir apņēmības pilna nodokļu reformu turpināt, par spīti tam, ka tas prasīs pieņemt drosmīgus un arī nepopulārus lēmumus.

Trešā koalīcijas partnere – Nacionālā apvienība – tikmēr uzskata, ka “Vienotība” rīkojas nesaprotami. Ķīlnieka lomā šobrīd nostādīts premjers.

Spītējot ”Vienotībai”, no rītdienas valdības sēdēs darbakārtības nodokļu reformas jautājums izņemts netiks. Tikmēr lēmumu par to, ko darīt ar iestrēgušo nodokļu reformu, premjers sola pieņemt mēneša laikā.

Lasi vēl