Šteinbuka: Nodokļu reforma ir viens no iemesliem, kāpēc valstij šobrīd trūkst naudas

4 komentāri
Šteinbuka: Nodokļu reforma ir viens no iemesliem, kāpēc valstij šobrīd trūkst naudas
EDIJS PĀLENS, LETA

“Fiskālās disciplīnas padome ievērojusi, ka tomēr nodokļu reformas ieviešana ir viens no iemesliem, kāpēc valsts budžetā nepietiek naudas,” tā LNT rīta raidījumā “900 sekundes” sacīja padomes pārstāve, bijusī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka.

Eksperte piekrīt, ka iepriekšējās valdības ieviestā nodokļu reforma tiešām ir saņēmusi ļoti daudz kritikas un ka biežas izmaiņas nodokļos tiešām rada nenoteiktības sajūtu.

Finanšu ministrija šobrīd gatavo nodokļu reformas ietekmes novērtējumu, kas būšot gatavs maijā, piebilda Šteinbuka. Kamēr nav izvērtēta reformas ietekme, tikmēr neesot ko domāt par izmaiņām.

Fiskālās disciplīnas padomes pārstāve akcentēja, ka valdībai būtu jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās dalībvalstīm veicināt atbildīgu fiskālo politiku. “Nu jāsaka, ka ar rekomendāciju izpildi mums veicies viduvēji, jo pēdējais novērtējums bija, ka progress ir ierobežots, tas ir pa vidu – ne pavisam slikti, bet arī ne gluži labi. Un ļoti gribētos, lai Latvija tomēr ieklausītos Eiropas Komisijas rekomendācijās, jo es uzskatu, ka tās rekomendācijas ir ļoti prātīgas.”

Šteinbuka arī aicināja, ka jāgatavojas iespējamai krīzei, proti, ir jāveido valsts uzkrājums. “Ja gadījumā notiks kāda krīze, tad mums būs vismaz sava rezerve. Un mums nebūs jāskrien pakaļ starptautiskajiem aizdevējiem ar lūgumu aizdot.”

Kas attiecas uz valsts parādu, neraugoties uz ekonomikas pieaugumu, Latvijas parāds neesot samazinājies. “Mēs neizmantojām iespēju samazināt parādu. [..] Mēs visu laiku tērējam naudu, nevis, piemēram, skolotāju, ārstu, medmāsu algām, bet mēs maksājam par to parādu – jo mēs esam aizņēmušies, un tagad mēs maksājam. Jo mazāks parāds, jo vairāk varam tērēt savām vajadzībām,” tā Fiskālas disciplīnas padomes galvenos uzstādījumus valdībai komentē Šteinbuka.

Jau ziņots, ka valdība otrdien apstiprināja 2019. gada valsts budžeta projektu, par kuru lēmums vēl jāpieņem Saeimai. Paredzams, ka tas notiks piektdien, 8. martā.

Saruna ar Innu Šteinbuku

 

4 komentāri