Stājas spēkā jaunais Būvniecības likums, ko sāka izstrādāt pēc traģēdijas Zolitūdē

0 Komentāru
Stājas spēkā jaunais Būvniecības likums, ko sāka izstrādāt pēc traģēdijas Zolitūdē
Foto: LETA

Trešdien, 1. oktobrī, stājas spēkā jaunais Būvniecības likums, kuru atbildīgās amatpersonas un nozares speciālisti sāka izstrādāt pēc pērn, 21. novembrī, notikušās traģēdijas Zolitūdē.

No deviņiem ar likumu saistītajiem speciālajiem būvnoteikumiem “Latvijas Vēstnesī” oficiāli publicēti vien četri, un tas var nopietni traucēt būvniecības nozares funkcionēšanai, uzskata eksperti. Līdz ar to, piemēram, Rīgas būvvalde patlaban nevarot garantēt jauno būvniecības procesu ieviešanu praksē.

Tāpat bažas ir paudušas arī citas pašvaldības. Pašvaldību pārstāvji norādījuši, ka tās var nebūt gatavas jaunā likuma īstenošanai dzīvē, jo būvvaldes darbiniekiem nav informācijas par jauno regulējumu. Tāpat informācijas trūkuma dēļ nav bijis iespējams pielāgot informācijas tehnoloģiju sistēmas, kas tiek izmantotas ikdienas darbā, un nav arī izstrādāti saistošie noteikumi par pašvaldības nodevu, kā arī ir citas nepilnības. Pesimistiskā daļa ekspertu saka, ka jaunie noteikumi nozari var pat paralizēt.

Būvniecības nozarei patlaban trūkst vismaz 30% kvalificētu speciālistu, pauž šajā jomā strādājošie. Simtos objektu, tostarp skolās un bērnu dārzos, šobrīd strādā mazkvalificēti strādnieki. Paši amata pratēji saka – līdz ar jaunā Būvniecības likuma ieviešanu, situācija palikšot vēl sliktāka.

Grūdiens mainīt būvniecības noteikumus Latvijā bija traģēdija Zolitūdē pērn novembrī. Šodien Zolitūdē Rīgas būvvaldes vadība apsekos, kā notiek lielveikala ēkas virszemes daļas bīstamo konstrukciju demontāža un teritorijas sakopšana.

Patlaban ir apritējuši 10 mēneši kopš Zolitūdes traģēdijas, kad, iegrūstot veikala ”Maxima” jumtam, gāja bojā 54 cilvēki. Toreiz demisionēja valdība, savukārt tās vietā nākušais Laimdotas Straujumas Ministru kabinets solīja izvirzīt par prioritāti būvniecības nozares sakārtošanu.

0 Komentāru