Komentāri

Šokolādes galvenās izejvielas – kakao pupiņu cena pasaulē pēdējos gados ir nemitīgi kāpusi, un šovasar izskanēja pat prognozes, ka drīz vien par šokolādi nāksies maksāt tikpat, cik par melnajiem ikriem. Kā šīs pasaules tirgus tendences ietekmējušas Latvijas saldumu ražotājus un vai prognozes bijušas pamatotas?

Šogad pasauli pāršalca satraucošs vēstījums, ka jau pēc 20 gadiem šokolāde maksās tik dārgi, ka parastais cilvēks to nespēs atļauties. Tam minēti dažādi iemesli, to vidū Ebola vīruss Āfrikā, kur tiek iegūti 70% no visām kakao pupiņām, sliktā raža, kuras dēļ nevar apmierināt pieaugošo pieprasījumu Āzijā.

Kakao pupiņas ir īstas šokolādes galvenā sastāvdaļa. Ja tā kļūs dārgāka, arī šokolādes cenas var pieaugt, tomēr eksperti mierina, ka šis saldais prieks nekad nebūs tik dārgs kā ikri.

Kakao pupiņu cenas līkumo visu laiku. Pēdējos pāris gadus cena par tonnu vērtīgās izejvielas pārsniedza 2 tūkstošus dolāru, un kādā mēnesī -3,4 tūkstošus, bet 2010-2011.gada rekordi nav pārsisti. Salīdzinājumam – pasaulē dārgāko 100 gramu ikru maksā 2,5 tūkstošus dolāru, bet veikalos populārāko ikru cena ir ap 1200 dolāriem kilogramā jeb viena tonna maksā vairāk nekā miljonu. Latvijas lielākās saldumu ražotājas Laima vadītājs bažījās par augošām cenām, tomēr ikru cenu šokolādei gan neparedz.

A/s Laima valdes priekšsēdētājs Rolands Gulbis noliedz saldummīļu bažas: ”Nē, tik dārgi kā ikri, tas nevarētu būt, jo ikri ir ļoti dārgi. Nezinu, es kaut kā vēl nevaru salīdzināt. Kādreiz tā ir bijis. Kādreiz par vienu šo te augli varēja dabūt, tas ir Inku periods, varēja dabūt 80 kaut kādus vidēja izmēra mājlopus jebšu arī sievu.”

Starptautiskā kakao organizācija šogad novembrī īpašā paziņojumā skaļās prognozes nodēvēja par pārspīlētām un ekstremālām. Tam piekrīt arī tirgus procesu vērotāji Latvijā.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe skaidro baumu iemeslus: ”Ganā bija Ebolas vīruss. Doma, ka tas kaut kādā veidā var ietekmēt cenas. Tad visi sapratuši, ka tam nav ietekmes, ražas ir pietiekoši labas, ražošanas apjomi ir nedaudz pieauguši, samazinājies pupiņu patēriņš, jo Ķīnas, Japānas ekonomika neaug tik strauji kā vēlējos, nav pieprasījum. Starptautiskā organizācija saka, ka cenas paliks stabilā līmenī.”

Taču vēl pirms Ebola vīrusa nozarē pauda bažas, ka līdz 2020.gadam kakao pupiņās var sadārdzināties pat trīs reizes. Tātad, jo lielāks kakao īpatsvars, jo dārgāka tad būtu šokolāde.

Nordea Markets eksperts Gints Belēvičs skaidro: ”Baumām par to, ka šokolāde cena varētu ļoti strauji celties, patiesībā nav īsti pamata. Tāpēc, ka kakao pupiņas, lai arī viņas kļūst dārgākas, pēdējos divus gadus cena gājusi uz augšu, šobrīd mazliet jau korekcija. Jāsaka, ka šokolādes kopējās izmaksās kakao pupiņas sastāda apmēram tikai vienu desmito daļu. Tur vairāk ir jārunā par to, kādas ir tad ražotāja, pārstrādātāju izmaksas, nevis reāli audzētāju izmaksas. Pat ja kakao pupiņu cena dubultojas, es domāju, būtisku ietekmi uz šokolādes cenu neatstās.”

Laimas vadītājs tomēr rēķinās, ka pašreizējais kakao cenu samazinājums ir īslaicīgs, un kopējā tendence ilgtermiņā saglabāsies tāda, ka cenas pieaugs. Lielākoties Laimā ražotās var dēvēt par īstajām šokolādēm, jo kakao īpatsvars tajās ir vidēji 50-60%. Tomēr par divkāršu šokolādes cenas pieaugumu nākamajos piecos gados gan nevarot runāt.

Ņemot vērā zemas naftas cenas, prognozes par nelielu inflāciju un prognozēto kakao pupiņu cenu stabilitāti, ir skaidrs, ka nākamgad Laima necels cenas šokolādei.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl