Sociālā uzņēmējdarbība Latvijā: bizness nevis peļņai, bet, lai palīdzētu citiem cilvēkiem

0 Komentāru
Sociālā uzņēmējdarbība Latvijā: bizness nevis peļņai, bet, lai palīdzētu citiem cilvēkiem

Uzņēmumu var dibināt ar mērķi pašam dzīvot labi, bet var savu biznesu arī veltīt tam, lai labāk būtu citiem. To dēvē par sociālo uzņēmējdarbību. Tā piemēram, Rīgā jau sešus gadu strādā darbnīca, kurā par pašizmaksu ražo invalīdiem īpaši piemērotus trīsriteņus.

Ideja par šādu trīsriteņu ražošanu radās metālmāksliniekam Edgaram Spridzānam, kad viņš bija aizrāvies ar ērmriteņu kustību. Tas savukārt novedis pie trīsriteņiem, bet paziņas sākuši interesēties, vai tos nevarētu piemērot cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Viegli tas nav nācies, bet tagad darbnīca Hopp darbojas jau sešus gadus. Trīsriteņi tiek izgatavoti no speciāli pielāgotām un pārveidotām divriteņu detaļām. Standartizācija gan ir visai nosacīta, jo teju katram klientam ir citādas īpašās vajadzības. Ir bijuši gadījumi, kad klientam vajag atsevišķu muguras stabilizatoru, citi, kad pedālim jāpiemontē teju vesels zābaks, lai braucējs pie tā varētu noturēt kāju.

Tas ar ko nodarbojas Hopp ir tipiska sociālā uzņēmējdarbība – tas nozīmē ražot preces vai sniegt pakalpojumus, lai risinātu kādu sociālu problēmu vai radītu labumu sabiedrībai, nevis, lai gūtu maksimālu peļņu.

Citi piemēri ir firmas, kas nodarbina invalīdus, kopj klaiņojošus dzīvniekus, rūpējas par tīru vidi un tā tālāk. Sociālas uzņēmējdarbības idejas aizstāvji uzskata, ka tai ir būtiskas priekšrocības pār vienkāršu naudas ziedošanu labdarībai.

 

Madara Ūlande
LATVIJAS SOCIĀLĀS UZŅĒMĒJDARBĪBAS ASOCIĀCIJAS VADĪTĀJA

Motivācija bieži vien nāk no ļoti personīgas pieredzes, ka cilvēks ir gājis cauri kādai situācijai un grib palīdzēt sev līdzīgajiem, taču darīt to atkal, nevis ziedojot vai iesaistoties brīvprātīgo darbā, bet caur uzņēmumu, kurš ir finansiāli ilgtspējīgs. Respektīvi, domājot vēl soli uz priekšu – kā tad es šos labos darbus turpināšu ne vien šodien, bet vēl gadiem uz priekšu.

 

 

Šogad Saeima pieņēma īpašu likumu, kurā sociālie uzņēmumi definēti. Tas savukārt ļāvis tos arī īpaši atbalstīt ar grantiem.

Atbalstam pieteikties var sākot no šīs nedēļas, bet naudas piešķiršana turpināsies piecus gadus . Altum gan sola – ja nauda izbeigsies pirms tam, sociālo uzņēmumu atbalstam meklēs jaunus risinājumus.

0 Komentāru