Šobrīd uzņēmumos un valsts iestādēs ir brīvas vairāk nekā 30 000 vakances

18 komentāri

Šobrīd uzņēmumos un valsts iestādēs kopumā ir vairāk nekā 30 000 vakances, par tik daudz trūkstošām darba rokām liecina Nodarbinātības valsts aģentūras dati (NVA).

Tik lielu brīvo darba vietu pieejamību eksperti skaidro ar trim pamata iemesliem. Pirmkārt, vajadzīgo iemaņu, zināšanu trūkumu, otrkārt – pārāk zemu algu vai nepievilcīgiem nosacījumiem, treškārt – fiziski nav cilvēku.

Dati liecina, ka tradicionāli pieprasījums ir transporta un loģistikas nozarē, īpaši vajadzīgi kravas auto vadītāji, darba roku trūkst arī apstrādes rūpniecībā, tirdzniecībā, kur vieni no pieprasītākajiem ir pārdevēji, arī valsts sektorā, kur trūkst policisti un skolotāji. Bet šis gads  ir zīmīgs ar to, ka ļoti liela daļa vakanču saistītas ar būvniecību.

NVA pakalpojumu departamenta direktore Eva Lossane norāda: “Sākot ar ēku celtniekiem, betonētājiem, būvstrādniekiem un tā tālāk. Tiešām būvniecība kā nozare ir līderi, vairāk kā 40% vakanču ir tieši saistītas ar būvniecību. Augstais pieprasījums saistīts ar dažādu ERAF projektu īstenošanu un, protams, tur sagaidāms arī, ka nākamajā gadā pieprasījums varētu samazināties.”

Līdzīgi ir arī Centrālās statistikas pārvaldes dati, kas vēsta, ka šogad otrajā ceturksnī – aprīlī, maijā un jūnijā – vidēji brīvas bija 35 000 darba vietas jeb divi bezdarbnieki uz vienu vakanci.

No visām pieejamajām darba vietām brīvo darba vietu īpatsvars ir 3,2% – tas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā.