Sliktas ziņas jaunajām ģimenēm – valsts galvotie kredīti kļūs dārgāki

Komentāri

Valsts galvotie kredīti mājokļa iegādei jaunām ģimenēm kļūs dārgāki! Ekonomikas ministrija plāno piemērot papildu procentu maksājumu valsts galvotajai kredīta daļai. Kāpēc un par cik dārgāki būs valsts galvotie mājokļu kredīti?

Interese par valsts galvotajiem kredītiem mājokļa iegādei bijusi liela. Kopš pērnā gada sākuma, kad programma sāka darboties, galvojumi izsniegti jau vairāk nekā 2200 (2226) ģimenēm ar bērniem. Pagājušā gada nogalē valsts atbalstītā daļa jau veidoja trešdaļu no visiem izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem, savukārt šogad pirmajos mēnešos tā jau bija puse no visiem aizdevumiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Taču tā kā strauji krities izsniegto termiņuzturēšanās atļauju skaits – no gandrīz 2arpus tūkstošiem pirms diviem gadiem līdz tikai 346 atļaujām pērn un dažiem desmitiem šogad, valsts galvotājam ALTUM sāk trūkt naudas. Tāpēc Ekonomikas ministrija plāno ieviest komercgalvojumu jeb jaunus % maksājumus par valsts galvoto kredīta daļu, lai turpmāk no valsts nepieciešamais naudas daudzums būtu mazāks.

Salīdzinājumam pērn ALTUM ietvaros izdalīti ap 3 miljoniem eiro un prognozes liecina, ka šogad iedzīvotāju lielās intereses dēļ būtu vajadzīgi jau 4,5 miljoni eiro. Ekonomikas ministrija uzskata, ka komercgalvojums iztrūkstošo summu kompensēs. Turklāt sakarā ar pērn novembrī izveidoto atlaidi par īpašuma ierakstu zemesgrāmatā robs iedzīvotāju maciņos būšot mazāks.

Piemēram, Ekonomikas ministrija sniedz aprēķinus par 50 tūkstošus vērta dzīvokļa izmaksām. Ja ģimenē ir 1 nepilngadīgs bērns, valsts galvojums sasniegtu 4250 eiro. Ikmēneša maksājums būtu 246 eiro un sakarā ar jauno komercgalvojumu būtu jāpiemaksā vēl 13 ar pusi (13,64) eiro mēnesī. Atlaide valsts nodevai par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā šādam īpašumam būtu 750 eiro un tie būtu jau 45% no kopējās komercgalvojuma summas, kas jāizmaksā visā termiņā.  Tomēr bankas un komercbanku asociācija šo jaunievedumu neatbalsta un uzskata par absurdu.

Bankas arī uztraucas par papildu administrēšanu, kas būs nepieciešama nodevas iekasēšanai. Turklāt Ekonomikas ministrijas piedāvājums lielāku slogu uzliks ģimenēm ar vienu bērnu, kamēr uz divu, trīs un vairāk bērnu ģimenēm attieksies daļējais komercgalvojums.

Savukārt, lai mazinātu turīgāko iedzīvotāju interesi par atlaidi ierakstam zemesgrāmatā, izmantojot valsts galvojumu, ministrija plāno ieviest maksimālos atlaides griestus pusotra tūkstoša eiro apmērā. Atbilstoši grozījumi par komercgalvojumu normatīvajos aktos varētu stāties spēkā mēneša laikā.

Video

Lasi vēl