“Šiem cilvēkiem arī pensija nekrājas”; premjers pārliecināts, ka atvieglotajiem nodokļu režīmiem jāmainās

19 komentāri

Covid-19 krīzē, valstij mēģinot sniegt atbalstu iedzīvotājiem, izgaismojusies strukturālā problēma. Aptuveni trešā daļa strādājošo ir dažādos atvieglotajos nodokļu režīmos bez sociālās apdrošināšanas. Premjers ir pārliecināts, ka tā turpināties nevar.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) trešdien sazinājās ar Latvijas Bankas prezidentu Mārtiņu Kazāku, lai apspriestu Latvijas ekonomikas attīstības iespējas kontrolētas Covid-19 pandēmijas izplatības laikā un tautsaimniecības stimulēšanu.

Amatpersonas bija vienisprātis, ka tautsaimniecības atbalsta un ekonomikas sildīšanas pasākumi jāturpina un jāpaplašina. Covid-19 krīzes laika atbalsts, pamatā dīkstāves pabalstu regulējums, arī izgaismojis milzu problēmu, proti, dažādi, pilnīgi legāli atvieglotie nodokļu režīmi, kuros cilvēki var strādāt bez tā sauktā sociāla nodokļa maksāšanas. Mikrouzņēmumi, patentmaksas, autoratlīdzības. Attiecīgi izpaliek arī pienācīgs drošības spilvens.

“Savā ziņā valsts, pieļaujot šādus režīmus, ir devusi ir nepamatotas cerības. Kazāka kungs pareizi saka, tas, kas nav ierēķināts… Šiem cilvēkiem arī nekāda pensija nekrājas,” uzsver premjers.

Premjera vārdiem, tas ir apdraudējums gan pašiem, aptuveni 300 000 cilvēku, gan visai sociālās apdrošināšanas sistēmai. Maksāju mazus nodokļus, jo no valsts neko nesagaidu – neesot pareizs princips.

“Mēs redzam, ka šie cilvēki tomēr sagaida labus ceļus, kvalificētos skolotājus, labu veselības aprūpi un to, ka grūtos laikos kāds arī viņiem palīdzēs līdzīgi kā citiem,” norādīja Kariņš.

Labklājības ministrija jau piedāvājusi, ka visos nodokļu režīmos strādājošajiem būtu jāmaksā sociālās iemaksas vismaz no minimālās algas. Koalīcijā turpinās darbs pie nodokļu sistēmas reformas, un šis viennozīmīgi būs viens no apskatāmajiem jautājumiem.