Sešu gadu laikā pēc parejas uz eiro joprojām nav samainīti miljoniem latu

4 komentāri

Pagājuši jau seši gadi kopš Latvijas nacionālo valūtu latu aizstājis eiro. Tomēr joprojām nav apmainītas milzu summas: kaut kur aizvien ir lati aptuveni 12o miljonu vērtībā. Apmaiņas punktos joprojām arī var satikt ļaudis, kuri nes latus mainīt.

Lielākais latu apjoms samainīts uz eiro pirmajā gadā pēc eiro ieviešanas, un automātiski tas notika ar naudu, kas atradās banku kontos. Taču skaidras naudas apmaiņa ir pašu cilvēku rokās – arī sešus gadus pēc eiro ieviešanas vēl neapmainīti 6o% lata monētu un  ap 4% banknotes –  kopumā 122 miljonu eiro vērtībā. Taču naudas apmaiņas process, lai arī arvien kūtrāks,  nebūt nav beidzies.

“Cilvēk labprāt izmanto šo iespēju joprojām, sešus gadus pēc eiro ieviešanas, nāk pie mums uz Latvijas Banku par oficiālu kursu un bez komisijas maksas maina savus latiņus pret eiro,” stāsta Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.

9000 darījumi apmainīti lati aptuveni 2,3 miljonu eiro apjomā (2018.gadā 2,4 miljoni eiro), tas ir – ik dienu vidēji līdz 40 cilvēki mainījuši dažādas summas – no santīmiem līdz tūkstošiem. Līdzīgas tendences TV3 Ziņas novēroja arī šogad – nepilnas stundas laikā Latvijas Bankas Rīgas nodaļā sastapa vairākus cilvēkus, kuri tikai tagad mainīja mājās uzietos latus.

“Nekur nesteidzos, jā. Pēdējā laikā nedzīvoju Latvijā un izdomāju, ka vajag samainīt tur tos atlikumus. Viss. Vienkārši tā sakrita, ka bija brīvi līdzekļi, daudz nedomājot…Tā arī viss palika. Kādreiz sāc kārtot mantas, ieraug – ārprāts! Nu, beigās tāda kuļķene, kaut kur jāliek. Man liekas, ka palika vēl kaut kas…Varbūt bērniem jāatstāj par piemiņu,” saka Jānis, kurš bija ieradies Latvijas Bankā apmainīt latus pret eiro.

Savukārt Olga stāsta: “Mamma atrada, kaut kur bija paslēpusi, tad dabūja un nesaprata, ar latiem gāja uz veikalu. Nu jā, mamma veca. 80 lati, tai skaitā kapeikas -vienkārši sanāca tā, ka pa māju visur salasījām.”

Latus Latvijā varēs mainīt mūžīgi, par spīti citu atsevišķu valstu praksei šim procesam noteikt ierobežojumus, piemēram, Vācijā dažus marku nominālus vairs nemaina, bet maiņu pārtraukusi, piemēram, Itālija.

“Latvijā, protams, mums šī nostaļģija pēc nacionālās valūtas, nacionālās simbolikas liela, tāpēc nolemts, ka nebūs nekādu ierobežojumu laikā,” bilst Silakalns.

Latvijas Banka gan vienlaikus rēķinās, ka liela daļa latu nekad netiks apmainīti – daļa tos glabās kā piemiņu, daļa, it sevišķi sīka nomināla monētu, varētu būt nozaudētas.
4 komentāri