“SEB bankas” vadītāja: Jābūt valstiskai sistēmai, lai mazs uzņēmums izaugtu par lielu

1 komentārs
“SEB bankas” vadītāja: Jābūt valstiskai sistēmai, lai mazs uzņēmums izaugtu par lielu
KASPARS KRAFTS, F64

Jābūt valstiskai sistēmai, lai mazs uzņēmums izaugtu par lielu, aģentūrai LETA atzina “SEB bankas” valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere.

Viņa norādīja, ka 2019.gads banku sektorā raksturojās ar straujiem notikumiem – sākot ar finanšu tirgus uzraudzības jautājumiem, fokusu uz darbībām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošanā un beidzot ar jaunas “Open banking” platformas izstrādi un kodu karšu nomaiņu, kas sava apmēra dēļ bija sarežģīts, bet svarīgs process.

Tāpat Tetere minēja, ka pērn galvenie centieni bija vērsti uz sektora sakārtošanu, lai novērstu trūkumus un gatavotos “Moneyval” un Finanšu darījumu darba grupas (FATF) vērtējumam par naudas atmazgāšanas novēršanā (AML) un “pazīsti savu klientu” (KYC) kontroles sistēmu valstī kopumā.

“Līdz gada beigām izdarīts ir ļoti daudz, tomēr jāapzinās, ka vērtējums būs balstīts uz konkrētām prasībām un arī uz jau radušos priekšstatu par mūsu valsts zīmolu šajā jomā. Lai gan rezultātus zināsim, iespējams, februāra beigās, neatkarīgi no tā, kāds tas būs, svarīgi, lai AML jomā būtu kopīga sapratne un uzraudzība Eiropā un ASV, lai mums ir iespēja redzēt kopīgo situāciju,” sacīja Tetere.

Viņa piebilda, ka nelegālu līdzekļu legalizēšana ir starptautisks noziegums un tas diez vai notiek vienas valsts ietvaros, tāpēc būtu jārada mehānisms, kas ļauj dažādiem regulatoriem sadarboties starptautiskā līmenī un tā nepaliktu tikai nacionāla cīņa par finanšu sektora caurspīdību.

“Domājams, ka esam sadzirdēti starptautiskā līmenī un cerams, ka vistuvākajā laikā Eiropas Centrālā banka nāks klajā ar vienotas uzraudzības priekšlikumu,” minēja Tetere.

Tāpat viņa norādīja, ka 2019.gadā bankas cītīgi strādāja pie Eiropas direktīvas PSD2 ieviešanas, kas nosaka, ka bankām līdz 2019.gada septembrim bija jārada tehnoloģiskā vide, kurā, ja vien klients piekrīt, arī citiem pakalpojuma sniedzējiem ir iespēja pieslēgties klienta kontiem.

Tetere atzīmēja, ka “SEB banka”, “Swedbank” un banka “Citadele” paveica ļoti lielu darbu, lai nodrošinātu klientiem iespēju vienā internetbankā redzēt savus kontus arī citā bankā – šos datus redz tikai klients, bet banka neredz. “Tas ir samērā sarežģīts informācijas tehnoloģiju (IT) risinājums,” viņa atzina, piebilstot, ka bankām vajadzēja radīt vairākus risinājumus un sadarboties ar citām bankām, lai testētu un pārbaudītu funkcionalitāti.

“Līdzīgi kā izstrādājot “Smart ID” vai internetbankas aplikāciju, arī vienotas “Open banking” izstrāde ir ieguldījumi bankas infrastruktūrā, kas nākotnē var radīt jaunus bankas pakalpojumus klientam, radot papildu ērtības un pievienoto vērtību klientiem. Mēs redzam, ka tā varētu kalpot kā vienota platforma, ar kuras palīdzību arī pensijas uzkrājumi varētu vienkāršā apskatīt un pārvaldīt,” piebilda Tetere.

Pēc viņas teiktā, bankām Finanšu nozares asociācijā ir vienota sapratne par to, lai klients redzētu internetbankā savus pensijas otrā līmeņa uzkrājumus un zinātu, kas sagaida pensijas vecumā un, iespējams, domātu par to, vai vajag veidot pensiju trešā līmeņa uzkrājumu, vai pastāv citi risinājumi, kas nodrošinās pensijas vecuma ienākumus. “Līdz ar to gan mēs kā banka, gan finanšu nozare aktīvi sadarbosies ar valsti, lai klientiem varētu nodrošināt šādu risinājumu,” sacīja Tetere.

Runājot par ekonomikas un uzņēmumu attīstību, “SEB bankas” valdes priekšsēdētāja sacīja, ka ekonomika iet roku rokā ar uzņēmumiem, kuriem katram ir sava riska apetīte un biznesa specifika.

“Domājot ilgtermiņā, apzināmies, ka vajadzīgs laiks, liels darbs un jābūt valstiskai sistēmai, lai uzņēmums no maza attīstītos un izaugtu liels,” teica Tetere.

Savukārt, runājot par valsts lomu ekonomikas un uzņēmējdarbības sekmēšanā, “SEB bankas” valdes priekšsēdētāja norādīja, ka ir jāizmanto visas iespējas, lai gūtu pēc iesējas lielāku atdevi no Latvijas valsts vadītāju starptautiskās pieredzes, kas uzkrāta, strādājot Eiropā un mācoties ārvalstīs.

“Latvijai ir lielas iespējas. Valsts attīstības ziņā, gribētos redzēt, ka “Rail Baltic” attīstās – tas ir grandiozs projekts, kas var sniegt lielu atspērienu, lai pievienotos Eiropas loģistikas ķēdei. Uzņēmējdarbības kontekstā primāri jānodrošina, lai likumdošanas vide ir droša un sakārtota, un uzņēmēji varētu paredzēt, kas notiks ar nodokļiem, investīcijām, infrastruktūru,” sacīja Tetere.

Pēc aktīvu apmēra “SEB banka” ir trešā lielākā banka Latvijā.

1 komentārs