Sankciju ietekmē Latvijas uzņēmumi meklē jaunus klientus

Komentāri

Atbildot uz Eiropas sankcijām Krievija turpina uzturēt savas – pret Eiropas uzņēmumiem vērstās sankcijas. Latvija ir viena no tam valstīm, kas būtiski cieš no Krievijas pārtikas preču embargo.

LNT Ziņas skaidroja, ko par līdz šim ierasto Eiropas preču trūkumu veikalu plauktos saka Krievijas iedzīvotāji un kā eksporta liegumu risina Latvijas ražotāji

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Sankciju karš rit pilnā sparā. Pēc Krimas aneksijas Eiropa ieviesa tās pret atsevišķiem Krievijas politiķiem un uzņēmumiem. Uz to Krievija atbildēja, aizliedzot ievest atsevišķus pārtikas produktus no Eiropas Savienības valstīm. Tomēr izrādījās, ka bez importa pārtikas patriotiski noskaņotie Krievijas iedzīvotāji var iztikt. Aptaujas liecina – embargo atbalsta 84% iedzīvotāju. Turklāt, 80% pārliecināti, ka šis aizliegums nāks par labu Krievijai – sāks attīstīties vietējā ražošana.

Ermitāžas darbiniece Tatjana:
Man vispār garšo vienkāršie produkti. Kāposti, kartupeļi, speķis, sviests, vistiņa. Tas viss ir vietējais. Man arī pašai ir dārzs – savi augļi un dārzeni. Jā, cenas ir pieaugušas, jā, fakts. Bet tas nekas. Mēs vienalga domājam, ka rīkojāmies pareizi. Pilnīgi atbalstam Putinu!

Pēc notikumiem Krimā Krievijas prezidenta Vladimira Putina reitingi esot rekordaugsti. Lai arī izskan šaubas par šo aptauju objektivitāti, piemēram, pēc pētījumu kompānijas Levada-centra datiem, pašlaik Putinu atbalstot 85% iedzīvotāju. Salīdzinājumam –  Latvijas prezidenta Andra Bērziņa darbību, pēc Latvijas faktu datiem, pozitīvi vērtē tikai 44% iedzīvotāju.

LNT Ziņas: Vai pamanījāt, ka ir sankcijas
Viesis no Tjumeņas apgabala Aleksandrs: Jūtams, ka siers ir pazudis. Bet ar pārējo it kā pietiek. Viss ir vietējais. Un katrs jau izvēlas pēc sava maka. Bet cenas, jā, cenas ir pieaugušas. To nevar nepamanīt.

Vissāpīgāk Krievijas sankcijas izjūt Eiropas ražotāji. Pagājušā gadā to sankcijām pakļauto preču eksports veidoja vairāk nekā piecus miljardus eiro. Tā ir aptuveni puse no visa Eiropas Savienības pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta uz Krieviju.

Turklāt visvairāk no embargo cietušo valstu sarakstā Latvija atrodas trešajā vietā un pati ievainojamākā mums izrādījusies piena nozare.

Pēc Rīgas piena kombināta valdes priekšsēdētāja Normunda Staņēviča teiktā, rēķināt zaudējumus ir vēl pāragri. Katrs uzņēmums cenšas optimizēt zaudējumus, samazināt cenas, lai piesaistītu vietējo patērētāju, un meklē jaunus tirgus.

Jaunu tirgu apgūšanai valsts piešķīrusi 4 miljonus eiro. Kā tos tērēt maksimāli izdevīgi – to lemj paši uzņēmēji. Turklāt lielākā daļa pārliecināti – pilnībā saraut biznesa saites ar Krieviju ir nesaprātīgi.

Tā uzskata arī ārvalstu uzņēmēji, kas strādā Krievijā. ASV kompānijas Emerson Krievijas nodaļas viceprezidents un Krievijas-Beļģijas biznesa kluba prezidents uzskata, ka nevajadzētu jaukt politiku ar biznesu.

Emerson pārstāvis Krievijā Johans Vanderplaetse:
Es jau daudzus gadus dzīvoju Krievijā. Redzēju gan 1991.  gadu, gan 1998. gada krīzi, gan 2008. gadu. Un katru reizi ir ārzemju kompānijas, kas saka, ka viss – Krievijā vairs nekā laba nebūs, ka jāiet prom. Un tagad arī ir tādas sarunas. Bet tas ir visnepareizākais. Jo politika ir politika, bet bizness turpina strādāt. Un tieši tagad, manuprāt, jāstiprina savu klātbūtni Krievijā. Jāinvestē, jāveido ražotnes. Sankcijas parādīja, ka Krievijai jāattīsta vietējo ražošanu, bet to ir iespējams izdarīt tikai piesaistot finansējumu. Runājot par sankcijām, manuprāt, tā bija liela kļūda. Un Krievijas atbilde vispār ir neadekvāta. No tās cieš paši iedzīvotāji, jo cenas aug dramatiski.

Tomēr uzņēmēju uzticība Krievijai samazinās. Pat tās kompānijas, ko pagaidām sankcijas neskar, cenšas laicīgi nodrošināties pret riskiem. Piemēram, zivju konservu ražotājs Piejūra savu gandrīz simtprocentīgo eksportu uz Krieviju ir spējis diversificēt. Pašlaik vairs tikai 50% no uzņēmuma eksportētās produkcijas ved uz Krieviju. Tikai šogad uzsākta sadarbība ar 20 valstīm.

SIA Piejūra tirdzniecības un mārketinga vadītājs Māris Daude:
Mēs nolēmām, ka mēģināsim uzsākt sadarbību ar jaunām valstīm, kas nav Muitas savienībā. Lai tās nebūtu Krievija, Baltkrievija un Kazahstāna. Toreiz vēl nebija sankciju no Krievijas puses, bet nojautām, ka kaut kas notiks. Tāpēc jau laicīgi sākām spert jaunus soļus uz jauniem tirgiem, un ieguldām rūpnīcā, lai pēc kvalitātes atbilstu visām Eiropas prasībām. Mēs Krievijas apjomus nesamazinām, bet, pievienojot arī citus tirgus, mums kopējais pārdošanas apjoms kāpj. Un riski samazinās.

Zivju pārstrādātāja tālredzība ir tieši laikā. Nekas neliecina par to, ka sankciju karš tuvojas beigām. Tieši pretēji – šajās dienās Vācijas kanclere Angela Merkele tikšanās laikā ar Eiropas uzņēmējiem paziņoja, ka jaunas sankcijas pret Krieviju ir nepieciešamas un neizbēgamas.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl