Salaspilī atklāta pirmā lielizmēra saules siltumenerģijas stacija Latvijā

Pievienot komentāru
Salaspilī atklāta pirmā lielizmēra saules siltumenerģijas stacija Latvijā
EKRĀNUZŅĒMUMS

No nākamā gada daļu Salaspils pašvaldībai nepieciešamās siltumenerģijas nodrošinās saule. Ceturtdien, 12. septembrī, tur atklāja Baltijā lielāko saules kolektoru laukumu.

1720 saules kolektoru vairāk nekā 21 000 kvadrātmetru aktīvajā laukumā un akumulācijas tvertne, – šis risinājums ļaus no nākamā gada Salaspils centralizētajā siltumapgādē izmantot arī saules enerģiju.

Paredzēts, ka tvertne akumulēs saņemto saules siltumu, ko pēc vajadzības iepludinās pilsētas maģistrālajos tīklos. Pieejamā gada jauda veido piektdaļu uzņēmuma “Salaspils siltums” nodotā siltumenerģijas daudzuma.

Jaunās stacijas svinīgā atklāšana pulcēja daudzus enerģētikas nozares profesionāļus un valsts amatpersonas.

“Šis ir nebijis notikums ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Ar to mēs parādām, ka varam vismaz daļu no nepieciešamās siltumenerģijas piegādāt bez kaut kādas dedzināšanas un kurināšanas,” norādīja “Salaspils siltums” valdes locekle Iva Bērziņa-Veita.

Projekta īstenotāji norāda, ka tas ir vērienīgs arī Eiropas mērogā. Vien Dānijā rodamas šāda izmēra saules stacijas. Tiek prognozēts, ka siltumapgādes tarifi nākamā gada apkures sezonā samazināsies par 5%.

Eksperti spriež, ka šāds risinājums varētu kļūt populārs arī citviet Eiropā.

“Šādi piemēri mums Eiropā ir vajadzīgi. Nākamās Eiropas Komisijas vadītāja prezentējusi savu darba programmu, kurā 100 dienu laikā paredzēts piedāvāt tīras enerģijas risinājumu. Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultāti apliecina, ka klimata pārmaiņas ir dienaskārtības augšgalā. Mums šādus piemērus vajag, lai parādītu Eiropā un globāli, kā varam ilgtspējīgi apsildīt savas pilsētas,” pauž asociācijas “Euroheat & Power” prezidents Birgers Laursens.

Projektā investēti aptuveni septiņi miljoni eiro, no kuriem nepilnus trīs veido Eiropas Savienības finansējums.