Sākot ar aprīli, bankām būs jāziņo VID par aizdomīgiem darījumiem

0 Komentāru
Sākot ar aprīli, bankām būs jāziņo VID par aizdomīgiem darījumiem
Foto: LETA

Bankām šonedēļ jāsāk informēt Valsts ieņēmumu dienestu par iedzīvotāju un uzņēmumu veiktiem aizdomīgiem darījumiem. Ar šādu papildu prasību ieviešanu iecerēts apkarot ēnu ekonomiku.

Lai novērstu naudas atmazgāšanu, bankām jau daudzus gadus ir pienākums nekavējoties ziņot par klientu veiktiem neparastiem un aizdomīgiem darījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam. Lai mazinātu ēnu ekonomiku, no 1. aprīļa šos ziņojumus saņems arī Valsts ieņēmumu dienests.

Kontroles dienests pērn saņēma 17 000 ziņojumu par aizdomīgiem darījumiem, no tiem ap 80% sniedza bankas. Līdz šim dienests pēc saņemto ziņojumu pārbaudes un analīzes informāciju sūtīja arī Valsts ieņēmumu dienesta struktūrām, bet tikai nelielu daļu un ar laika nobīdi. Turpmāk ziņas par aizdomīgiem darījumiem VID saņems nekavējoties.

Ieņēmumu dienests grib izķert darījumus, kuru mērķis ir samazināt budžetā maksājamo nodokli vai palielinātu no budžeta atgūstamās summas. Bankām jaunā kārtība ikdienā neko īsti nemainīs, arī turpmāk tās noteiks aizdomīgus darījumus pēc 18 likumā noteiktām pazīmēm.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, kuras dienas kārtībā nonācis jautājums par Valsts ieņēmumu dienesta kopējās uzticības atgūšanu sabiedrības acīs, uzskata, ka jaunā kārtība būs vēl viens instruments, kā mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru.

Latvijā par aizdomīgiem un neparastiem darījumiem ziņas kopumā jāsniedz 13 tūkstošiem tirgus dalībnieku, bet bankas ir starp nozīmīgākajiem informācijas avotiem.

0 Komentāru