Saeimas opozīcijas plaši debatē par risinājumiem Covid-19 krīzes pārvarēšanā; deputātu vairākums priekšlikumus noraida

3 komentāri

Par dīkstāves pabalstiem ceturtdien notika diskusijas Saeimā. Izvēršot plašas debates, opozīcija koalīcijas deputātus centās pārliecināt, ka pabalsta minimālajam apmēram jābūt 300 eiro, un tas izmaksājams pilnīgi visiem, kuri nonākuši dīkstāvē. Taču parlamenta vairākums šos priekšlikumus noraidīja.

Saeima darbu turpina ārkārtas režīmā un sēdes tagad notiek, deputātiem pulcējoties dažādās zālēs. Tāpat arī saīsināts debašu laiks, ko opozīcija centās mainīt, bet nesekmīgi.

Apspriežot izmaiņas likumā par Covid-19 krīzes pārvarēšanu, uzstājās vien retais koalīcijas deputāts. Turpretī opozīcija izvērsa plašas debates – arī par dīkstāves pabalstiem. Opozicionāri aicināja noteikt, ka pabalsta minimālais apmērs ir 300 eiro mēnesī.

“Atkausējiet savas ledus sirdis! Ieklausieties, mēģiniet saprast, paklusējiet gadījumos, kad jūs neko nesaprotat! Un esiet vienkārši cilvēki,” sēdē sacīja Saeimas deputāte Linda Liepiņa.

Saeimas vairākums priekšlikumu noraidīja. Atbalstu neguva arī aicinājums pabalstu piešķirt visiem strādājošajiem, kuri nonākuši dīkstāvē, nevērtējot, cik godprātīgi viņu darba devēji maksājuši nodokļus.

“Darbinieka dīkstāves pabalsts ir atkarīgs no, piedodiet, kaut kādam “razborkām” starp Valsts ieņēmumu dienestu un šā darbinieka darba devējiem. No tā, vai darba devējs ir vai nav laikus iesniedzis pārskatus, un visādiem citiem kritērijiem. Tagad izskatās, ka it kā Valsts ieņēmumu dienestam, kolēģi, ir tāds Ziemassvētku laiks, kad Valsts ieņēmumu dienests var beidzot atspēlēties,” norādīja deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S).

Noraidīti arī pārējie opozīcijas ierosinājumi, kā, viņuprāt, uzlabojama rīcība krīzes laikā. Atbalstu neguva aicinājums visiem sākumskolēniem nodrošināt brīvpusdienas, visiem repatriantiem obligāti veikt Covid-19 analīzes, bet valsts pārvaldē atteikties no reprezentācijas izdevumiem.

“Aicinu, kolēģi, atbalstīt un aizdomāties, cik patiesībā pat muļķīgi skan, šajā Covid-19 krīzes laikā mums ir reprezentācijas izdevumi. Kam? Tas it tieši tikpat muļķīgi kā Saeimai puķu pušķus pirkt. Kam jūs viņus pirksiet,” neizpratnē ir parlamentārietis Viktors Valainis (ZZS).

Tiesa gan, lai spēkā varētu stāties valdībā iepriekš apstiprinātie papildu pasākumi krīzes pārvarēšanai, likuma izmaiņas Saeima pieņēma lielā vienprātībā.