Saeimā nonākusī iedzīvotāju iniciatīva par pārmaksāto nodokļu automātisku atmaksu rada daudz neskaidrību

1 komentārs

Saeimā nonākusi iniciatīva par pārmaksāto nodokļu automātisku izmaksāšanu iedzīvotājiem. Portālā “Manabalss.lv” tā saņēmusi vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju atbalstu.

Deputāti komisijā konceptuāli ideju atbalstīja, taču atzina, ka ir arī daudzi neskaidri jautājumi, uz kuriem atbildes varētu rast Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Iniciatīvas autore – bērnudārza audzinātāja Ludmila Andrejeva – uzskata, ka ir jādod iespēja saņemt pārmaksātos nodokļus arī tiem iedzīvotājiem, kuri neizprot, viņasprāt, sarežģīto dokumentu aizpildīšanas sistēmu, nelieto internetbankas un nav ieguvuši augstāko juridisko vai ekonomisko izglītību, tomēr strādā un maksā nodokļus.

Ludmila Andrejeva
iniciatīvas autore

Neizpratni rada fakts, ka jāveic darbības, lai atgūtu naudu, kura jau tāpat pieder cilvēkiem. Katra pieslēgšanās internetbankai ir piedzīvojums.

Pēc iniciatīvas autores ieceres, darba devējs varētu nosūtīt VID sarakstu ar cilvēkiem, kas vēlas naudu atgūt. Darba devējs sūtītu darbinieku banku kontus VID, izsvītrojot tos, kas nevēlas atgūt naudu. Mandātu komisijā ieceri atbalsta, bet skaidrs, ka nepieciešams uzklausīt ekspertu viedokļus.

Jānis Vucāns
Saeimas deputāts (ZZS)

Saeima ir likumdevējs. Tas, par ko Jūs runājāt, saistīts ar procedūru. Par to jādomā valdībai, valdības institūcijai.

Savukārt Saeimas Mandātu komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (Saskaņa) norāda: “Mēģināsim sazināties ar VID un Finanšu ministriju. Vai tiešām jāmaina likumi, vai tikai normatīvie akti?”

Finanšu ministrija jau iepriekš paudusi skepsi par ieceri, norādot uz vairākiem riskiem – personai var būt vairāki bankas konti, par kuriem darba devējs nezina, un valstīs ar augstu ēnu ekonomiku starptautiskie eksperti šādu automatizāciju veikt neiesaka.