Rīgā viesojas ASV Finanšu ministrijas pārstāvis, lai pārrunātu baņķieru skandālu

2 komentāri

Reaģējot uz pēdējo nedēļu satricinājumiem Latvijas banku nozarē, Latvijā ieradies ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks terorisma finansējuma jautājumos Māršals Bilingslijs.

Signāli mūsu amatpersonām bijuši ļoti skaidri – augsta riska nerezidentu naudas apkalpošana ir vakardienas biznesa modelis, kas strauji jāmaina.

Attiecīgās ASV ministrijas pārraudzībā atrodas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija “FinCEN”, kuras pārmetumi naudas atmazgāšanā un korupcijā bija pamats “ABLV Bank” kraham.

Lai arī Bilingslija darba kārtība šajās dienās tiek turēta lielā slepenībā, ceturtdien, 8. martā, izdevās viņu sastapt Finanšu ministrijā.

Māršals Bilingslijs
ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks terorisma finansējuma jautājumos

Es intervijas nesniegšanu, taču varu apliecināt, ka man bija lieliska tikšanās ar finanšu ministri. Paldies!

Augstā viesa nevēlēšanas atbildēt uz žurnālistu jautājumiem saistīta ar to, ka joprojām nav apritējušas 60 dienas kopš “ABLV Bank” izvirzītajiem pārmetumiem. Šajā laikā komerciestāde, kura jau nolēmusi pašlikvidēties, var sniegt savus iebildumus par “FinCEN” argumentiem.

Savukārt finanšu ministre pastāstīja, ka ASV pārstāvji tikšanās laikā norādījuši uz joprojām nepieņemami augsto nerezidentu segmenta īpatsvaru Latvijas finanšu sektorā – tas esot jāmazina.

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre (ZZS)

ASV puse, protams, nenosauca nekādu X stundu vai noteiktu laiku, bet signāls bija ļoti skaidrs – lai samazinātu risku, ir ārkārtīgi maz laika. Ar to ir jārēķinās arī bankām, ka šis riskantais biznesa modelis ir ļoti īsā laikā jāmaina, no tā ir jāatsakās. Tā ir vakardiena pēc būtības. Par to, vai kādu citu Latvijas banku varētu piemeklēt “ABLV Bank” liktenis, konkrēta informācija gan netika sniegta.

Vienlaikus ASV puse turpina uzstāt, ka “FinCEN” ziņojumā minētais ir patiess – gan attiecībā uz “ABLV Bank” bankas neizdarībām, gan uz Latvijas amatpersonu kukuļošanu. Visa informācija tikšot nodota Latvijas atbildīgajām institūcijām.

Bilingslijs šajās dienas tiekas arī ar premjeru, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, finanšu sektora uzrauga, kā arī Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāvjiem.

2 komentāri