Rīgā paaugstināsies siltumenerģijas cenas

1 komentārs

Par apkuri un karsto ūdeni rīdziniekiem jau drīz būs jāmaksā krietni vairāk, – vasaras beigās Rīgā cenas siltumenerģijai celsies vidēji par 15%.

“Rīgas siltums”, kas tarifus nebija mainījis sešus gadus, norāda, ka pa šo laiku pieaugušas kurināmā cenas, tādēļ pieaugušas arī pirktās siltumenerģijas cenas. Uzņēmums pats ražo tikai 30%, bet 70% iepērk no citiem ražotājiem, – tie cenas pacēluši, tādēļ izmaksas pieaugušas.

Tarifs, ko “Rīgas siltums” iesniedza saskaņošanai Regulatoram, paredzēja, ka maksa par vienu megavatstundu pieaugtu no pašreizējiem 44,39 eiro līdz 49,99 eiro jeb par 5,60 eiro. Taču ceturtdien apstiprinātais tarifs ietver arī pozīciju par negūtajiem ieņēmumiem pēdējo divu gadu laikā saistībā ar kurināmā cenu pieaugumu, līdz ar to rīdziniekiem par vienu megavatstundu būs jāmaksā 51,90 eiro. Tātad kopējais cenu pieaugums apkurei un karstajam ūdenim būs vidēji 15%, tas stāsies spēkā no augusta.

Tarifu saskaņošana ilgusi pusgadu, radot pamatīgus kašķus starp Regulatoru un “Rīgas siltumu”.

A/S “Rīgas siltums” valdes locekle Biruta Krūze norāda: “Sakarā ar to, ka tarifu izskatīšanas periods bija ļoti ilgs, “Rīgas siltumam” radās zaudējumi, un šie zaudējumi ir pieskaitīti pie pamata tarifa, un tos zaudējumus mums ir iespēja atgūt divu gadu laikā.”

Savukārt Regulatora padomes priekšsēdētājs Roldands Irklis pauž: “”Rīgas siltums” šajā laikā mums daudz pārmeta, ka mēs vilcinoties ar tarifa projektu. Jāsaka, ka no otras puses “Rīgas siltums” mums pastāvīgi sniedza jaunu informāciju. Pēdējie tarifa projekta precizējumi pēc viņu pašu iniciatīvas tika iesniegti vēl jūnija sākumā, tā ka Regulators nekādā ziņā nevilcinājās. Faktiski savu darbu paveicām vēl pirms noteiktā termiņa.”

Regulators norāda, – ja “Rīgas siltums” tarifu projektu būtu iesniedzis savlaicīgāk, šāda korekcija nebūtu nepieciešama vai arī būtu ievērojami mazāka. Iespējams, tieši Saeimas vēlēšanu dēļ jauno tarifu iesniegšanu aizkavēja.

“Atveroties dabas gāzes tirgum, šis “Rīgas siltuma” tarifs tika nofiksēts un faktiski loģiski būtu bijis, ja “Rīgas siltums” jau laicīgāk nāktu un lūgtu pārskatīt tarifu, bet “Rīgas siltums” to nedarīja gandrīz divus gadus. Tā rezultātā izveidojās šī starpība starp faktiskajām izmaksām un tarifu, kas bija tajā brīdī nofiksēts, un tādēļ “Rīgas siltums” šobrīd pieprasa iekļaut šo te korekciju.”

Tikmēr “Rīgas siltums” uzsver, ka rīdzinieki joprojām par apkuri un karsto ūdeni maksās mazāk nekā iedzīvotāji citviet. Vidējais siltumenerģijas tarifs starp 30 Latvijas pilsētām ir 53,5 eiro par megavatstundu, tātad jaunais “Rīgas siltuma” tarifs ir mazliet zemāks par vidējo. Tas, ka varētu pieaugt to iedzīvotāju daļa, kas nespēs rēķinus samaksāt, uzņēmumu nesatrauc. Šobrīd nenomaksāto rēķinu summa sasniedz 15 miljonu eiro.

“Parasti maksā pensionāri un cilvēki ar zemiem ienākumiem. Viņi cenšas samaksāt uzreiz, bet ir cilvēku daļa, kam ir svarīgāk nopirkt automašīnu, nekā samaksāt komunālos pakalpojumus. Līdz ar to tarifu lielums tieši neietekmē debitoru parādus. Debitoru parāds ir atkarīgs no cilvēku maksātspējas, bet vairāk no godprātības,” skaidro Krūze.

Tikmēr Regulators kaļ plānu, kā “Rīgas siltumam” tomēr drīzumā likt atkal samazināt tarifu rīdziniekiem.

“Regulators strādā pie metodikas izmaiņām, kas stāsies spēkā ar janvāri, un kas noteiks būtiski samazināt atļautās peļņas līmeņus siltumapgādes uzņēmumiem. Līdz ar to pastāv augsta iespējamība, ka mēs jau šogad “Rīgas siltumam” prasām no jauna iesniegt tarifa projektu, lai mēs no 1.janvāra varētu atkal samazināt šobrīd apstiprināto tarifa projektu,” atklāj Irklis.

Ja Regulators drīzumā apstiprinās šīs izmaiņas, tad no janvāra apkures un karstā ūdens cenas varētu sarukt par 5% jeb vidēji par diviem eiro par megavatstundu.