Re, kā! Cenas jūnijā jau otro gadu pēc kārtas bijušas mazākas nekā ierasts

1 komentārs
Re, kā! Cenas jūnijā jau otro gadu pēc kārtas bijušas mazākas nekā ierasts
Foto: LETA

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem šī gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, patēriņa cenu līmenis Latvijā saglabājās nemainīgs. Precēm tas samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem tas palielinājās par 0,6 procentiem. Jūnijam parasti ir raksturīgs cenu pieaugums, tomēr jau otro gadu pēc kārtas tas šajā mēnesī nav vērojams. 2015. gada jūnijā cenas samazinājās, bet šogad tās saglabājās nemainīgas, informē Ekonomikas ministrija.

Šī gada jūnijā otro gadu pēc kārtas pārtikas cenām bija lielākā samazinošā ietekme. Jāatzīmē, ka tradicionāli jūnijā tieši pārtikas cenām ir vērojams cenu kāpums ar lielāko palielinošo ietekmi uz kopējo cenu līmeni. Cenas pārtikai šogad jūnijā samazinājās par 0,9%, kas kopējo cenu līmeni samazināja par 0,2 procentpunktiem. Lielākā ietekme bija cenu kritumam dārzeņiem, augļiem un piena produktiem. Pasaules pārtikas cenas maijā turpināja pieaugt piekto mēnesi pēc kārtas. Jūnijā, salīdzinot ar maiju, tās palielinājās par 4,2%, kas bija straujākais kāpums mēneša laikā pēdējos četros gados. To ietekmēja cenu kāpums visās produktu grupās, izņemot augu eļļas. Visstraujāk cenas pieauga cukuram un piena produktiem. Cenu kāpumu piena produktiem ietekmēja nenoteiktība Okeānijā, kas ir lielākā piena produkcijas piegādātāja pasaulē, kā arī piena ražošanas kritums ES. Neskatoties uz piena cenu straujo kāpumu, jūnijā cenas tikai nedaudz atguvās no zemajām piena cenām, kas dominēja martā-maijā. Salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, pasaules piena cenas bija par 14% zemākas.

Sākoties sezonas preču izpārdošanām, patēriņa cenas jūnijā samazinājās apģērbiem un apaviem par 1,6%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,1 procentpunktu.

Lielākā palielinošā ietekme jūnijā bija cenu kāpumam degvielai. Cenas degvielai jūnijā palielinājās par 4% un kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,2 procentpunktiem. Jūnijā turpinājās pasaules naftas cenu kāpums, tomēr tas bija neliels – vidēji mēneša laikā tās pieauga par 3%. Mēneša laikā tās svārstījās 47-52 USD par barelu robežās, mēneša beigās saglabājoties 50 USD par barelu līmenī. Pasaules naftas cenu dinamika jūnijā bija saistīta ar ASV dolāra vērtības svārstībām, Brexit un attiecīgi angļu mārciņas vērtības kritumu, kā arī ar pazīmēm par pārmērīgu enerģijas piegāžu mazināšanos.

Cenas maijā pieauga arī pakalpojumiem – par 0,6%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,2 procentpunktiem. Straujākais kāpums bija vērojams kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un pasažieru transporta pakalpojumiem.

Citās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības aizvadītajā mēnesī kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja.

2016. gada jūnijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, patēriņa cenas samazinājās par 0,5%. Gada vidējā inflācija bija negatīva -0,3 procenti.

2016. gadā inflāciju turpinās ietekmēt pasaules naftas un pārtikas cenu dinamika. Kopš šī gada februāra pasaules cenām vērojams pieaugums, tomēr to ietekmē dažādi īslaicīgi faktori un turpmāk straujš to kāpums netiek prognozēts, tādēļ kopumā šogad gada vidējā inflācija varētu būt tuvu nullei.