Prezidents izsludina likumu, kas paredz nolikto atslēgu principu

0 Komentāru
Prezidents izsludina likumu, kas paredz nolikto atslēgu principu
Atslēgas piekariņš ar Eiropas Savienības simboliku. (Foto: LETA)

Valsts prezidents Andris Bērziņš ir nolēmis izsludināt grozījumus Maksātnespējas likumā, taču tajā pašā laikā viņš atzīst, ka ”pieņemtās izmaiņas ierobežos lielākās daļas hipotekāro kredītņēmēju rīcības brīvību, it īpaši ārpus Rīgas un reģionu centriem”.

Tajā pašā laikā A. Bērziņš aicinājis Saeimu ”izvērtēt pieņemtos grozījumus Maksātnespējas likumā, lai to rezultātā nesamazinātos fizisko personu kreditēšanas pieejamība un lai tiktu turpināts valsts atbalsts dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, it īpaši lauku reģionos.”

Jāatgādina, ka 25. septembrī Saeima atbalstīja ieceri ieviest tā saukto nolikto atslēgu principu attiecībā uz vienīgo parādnieka mājokli. Tas nozīmē, ka, pārdodot mantu, kas kalpojusi kā nodrošinājums, atlikušās parādnieka saistības līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiks dzēstas. Grozījumi sadusmoja Latvijas komercbankas, kas norādīja – spēkā stājoties Saeimā apstiprinātajiem noteikumiem, būtiski tiks apgrūtināta hipotekāro aizdevumu izsniegšana, bremzējot tautsaimniecības attīstību un ģimeņu dzīves apstākļu uzlabošanu. Komercbankas arī lūdza prezidentu neizsludināt šos grozījumus.

Prezidenta birojs skaidro, ka grozījumi tomēr ir izsludināti, jo ”Saeima skaidri paudusi gribu noteikt šādu jaunu regulējumu, ko apliecina konkrētais balsojums – trešajā lasījumā tikai ceturtajai daļai Saeimas deputātu balsojot par esošās situācijas saglabāšanu”.

Valsts prezidents Andris Bērziņš:

Tā kā aizņēmēja paša līdzdalība jeb pirmā iemaksa būtiski pieaugs, sasniedzot pat 40% un paaugstināsies arī procentu likmes, hipotekārā kreditēšana kļūs praktiski neiespējama. Rezultātā būtiski samazināsies jau tā zemā darbaspēka mobilitāte reģionos un tiks veicināta iedzīvotāju emigrācija, kas jau šobrīd ir viens no lielākajiem apdraudējumiem Latvijas valsts nākotnei.

Valsts prezidents atsaucas arī uz Latvijas Banku, kura uzskata, ka līdz ar likuma grozījumu izsludināšanu sašaurināsies jau šobrīd niecīgais kreditēšanas apjoms, lai gan tieši šobrīd Eiropas Centrālā Banka nolēmusi sākt mērķētas ilgāka termiņa refinansēšanas operācijas. Tas nozīmē tieši Latvijas tautsaimniecības attīstībai pieejamus finanšu līdzekļus aptuveni 560 miljonu eiro apmērā uz četriem gadiem.

Andris Bērziņš:

Arī Starptautiskais Valūtas fonds vērsis uzmanību uz šo jautājumu, norādot, ka grozījumi, kas samazinātu hipotekāro aizņēmēju un to galvinieku atbildību ķīlas vērtības apmērā, nozīmē ievērojamu hipotekārās kreditēšanas samazinājumu un procentu likmju kāpumu.

Tāpat prezidents min pieredzi atsevišķos Amerikas Savienoto Valstu (ASV) štatos, kuros ir līdzīgs regulējums. Tā pierāda, ka lielāka kļūst ne tikai aizņēmēja paša līdzdalība jeb pirmā iemaksa (tā var sasniegt 40-50%), bet arī paaugstinās hipotekāra kredīta procentu likmes un kredītu atmaksas disciplīna samazinās aptuveni par trešo daļu.

0 Komentāru