Plāno mainīt obligātā iepirkuma sistēmu – sola samazināt elektroenerģijas cenu

4 komentāri

Saeimas darba kārtībā nonācis Ekonomikas ministrijas jaunais piedāvājums, kā mainīt elektroenerģijas obligātā iepirkuma sistēmu. Izmaiņu autori sola, ka reformas dēļ iedzīvotājiem rēķini samazināsies. Savukārt opozīcija vērš uzmanību, ka jaunais regulējums valsts atbalsta sistēmu taisnīgāku nepadarīs.

Ekonomikas ministrijas sagatavotās likuma izmaiņas trešdien sāka vērtēt Saeimas Tautsaimniecības komisijā. To mērķis ir reformēt elektroenerģijas tirgu, lai ierobežotu valsts atbalstu atjaunojamās enerģijas ražotājiem, noteiktu stingrākas prasības atbalsta saņēmējiem, padarītu efektīvāku kontroli, ieviestu bargākus sodus.

Ministrijas pārstāvis Jurģis Miezainis (“KPV LV”) sola, – pateicoties reformai, iedzīvotājiem elektrība kļūs lētāka.

“Mēs virzāmies vairākās frontēs uz priekšu tieši ar mērķi samazināt elektroenerģijas rēķinus tieši pašiem patērētājiem,” pauda Miezainis.

Nākuši pie varas, jaunie politiķi vairs nerunā par obligātā iepirkuma komponentes jeb OIK atcelšanu, kā iepriekš, bet gan par atbalsta sistēmas saglabāšanu, to reformējot.

Tautsaimniecības komisijas vadītājs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”) skaidro: “OIK netiek atcelts, bet tiek ierobežots, pārskatīts un uzraudzīts. Ja mēs to atceltu vienkārši bez rēķinu samazināšanās, tad sākumā varbūt būtu neliela eiforija, bet pēc tam būtu tāds, – priekš kam tad tas bija vajadzīgs? Svarīgi ir tieši samazināt šo OIK sadaļu elektrības rēķinos.”

Plānots, ka jaunais regulējums stāsies spēkā šogad. Tikmēr ministrijas piedāvājumu turpina kritizēt opozīcijas deputāts Ivars Zariņš (“Saskaņa”). Viņaprāt, arī jaunie priekšlikumi nav nekas cits kā “izmanīgs piesegs OIK afērai”.

“Ja jūs pārmaksājat par kaut kādu lietu, teiksim, 100 eiro un jums pasaka, – tagad jūs pārmaksāsiet 99 eiro, to var pasniegt arī, – redziet, cik mēs esam labi, esam samazinājuši jūsu izmaksas par vienu eiro… Redziet, kā mēs cīnāmies! Lai gan pēc būtības vajadzētu samazināt par 100 eiro. Un tad būtu reāli šis taisnīgums panākts,” pauda Zariņš.

Neapmierināts ar koalīcijas rīcību, Ivars Zariņš pameta OIK parlamentārās izmeklēšanas komisiju. Viņa vietā darbam komisijā “Saskaņa” plāno deleģēt Jāni Ādamsonu.