Plāno ierobežojumus “čaulas kompānijām”: ekonomisti brīdina, ka izmaiņas varētu negatīvi ietekmēt arī legālo biznesu

1 komentārs

Reaģējot uz ASV pārmetumiem par naudas atmazgātāju apkalpošanu, Saeima ceturtdien, 12. aprīlī, sāka izskatīt likumprojektu par augsta riska klientu darījumu ierobežojumiem Latvijas bankās.

Lai apliecinātu Vašingtonai nopietnos nolūkus, Saeima grozījumus apņēmusies pieņemt triecientempā. Tikmēr ekonomisti brīdina, ka izmaiņas varētu negatīvi ietekmēt arī legālo biznesu un ekonomiku kopumā. Savukārt iedzīvotājiem jārēķinās, ka augs banku pakalpojumu cenas.

Saeimā nonākušais likums definē kritērijus, kas ir “čaulas kompānija”, no kurām Latvijas bankām turpmāk būs jāturas pa labu gabalu. Šie kritēriji ir vairāki – nav iespējams pierādīt kompānijas saistību ar tās norādīto saimniecisko darbību, VID netiek sniegti gada pārskati, kā arī uzņēmumam nav fiziskas darbības vietas, bet tikai pastkastītes adrese.

Lai arī likums vēl nav pieņemts, TV3 Ziņām neoficiāli vairāki pašmāju uzņēmēji ir sūdzējušies, ka bankas jau tagad atsaka sadarbību, lai arī bizness ir pilnīgi legāls. Arī eksperti prognozē, ka problēmas varētu rasties tā sauktajiem “startapiem”, kas tikko uzsākuši darbību un vēl neko neražo, kā arī holdingiem, kuru vienīgais uzdevums ir aktīvu pārvaldība.

Tāpat tiek prognozēts, ka jaunas prasības šķirot klientus ar laiku liks bankām celt maksu par saviem pakalpojumiem, un to izjutis ikviens tās klients.

Arī Finanšu ministrija TV3 Ziņām sociālajā vietnē “Twitter” uzsvēra, ka jauno prasību ietekmi uz kreditēšanu šobrīd prognozēt tā nevarot. Tikmēr investīciju baņķieris Ģirts Rungainis uzsver, ka mērķis atbrīvoties no sliktās Krievijas naudas ir pareizs, galvenais esot nepieļaut kļūdas, to īstenojot.

Neatkarīgi no bažām par negatīvo ietekmi uz ekonomiku un uzņemējdarbību, Saeima ierobežojumus plāno pieņemt steidzamības kārtā. Atbildīgas komisijas vadītājs sola, ka uzņēmējiem būs iespēja izteikties, taču lielas izvēles Latvijai neesot.

Grozījumus likumā, kas paredz aizliegt bankām apkalpot “čaulu kompānijas”, Saeima galīgajā lasījumā paredzējusi pieņemt 26. aprīlī.