Piena lopkopība bezdibeņa priekšā. Zemnieki nonākuši milzu parādos

6 komentāri
Piena lopkopība bezdibeņa priekšā. Zemnieki nonākuši milzu parādos
Foto: F64

Milzu parādi, svaru un enerģiju zaudējis ganāmpulks, eksperimenti, kas robežojas ar govju veselības un piena kvalitātes apdraudējumu. Piena lopkopju ikdiena pēc Krievijas tirgus zaudēšanas un kvotu atcelšanas joprojām smaga, lai arī kompensācijas saņemtas un ražošana optimizēta.

Ir pagājis nedaudz vairāk kā gads kopš Latvijas piena nozare saskārās ar milzu problēmām – strauju piena cenu samazinājumu, kas būtiski patukšojis lauksaimnieku maciņus. Šobrīd situācija joprojām ir ļoti smaga.

Ieva Alpa Eizenberga, kas vada Latvijas piena ražotāju asociāciju, pati ikdienā rūpējas par 180 govju ganāmpulku. Ar 90 slaucamām govīm viņas saimniecību Latvijā uzskata par lielu, jo algo pāris darbiniekus. Tos, par spīti krīzei, Ieva nav atlaidusi, bet centusies citādi optimizēt darbību. Vasarā Ieva, tāpat kā daudzi citi bija spiesti eksperimentēt, riskējot ar govju veselību un piena kvalitāti.

Ieva ar skumjām raugās uz svaru un enerģiju zaudējušām govīm, tās tagad atkal baro normālā režīmā. Piena pašizmaksa samazināta par pusotru eiro centu, līdz 27 centiem, bet naudas nepietiek, jo pienu kopš pavasara var pārdot vidēji par 20 eiro centiem litrā.

Valsts atbalsts, Eiropas Savienības kompensācijas un subsīdijas palīdz, bet nepietiekami. Daudziem zemniekiem, kuri ar bankas naudu modernizējušies, drīz beigsies kredītu brīvdienas. Rudeni zemnieki sagaida ar milzu parādiem un bez uzkrājumiem.

Šobrīd nav pazīmju, ka piena cenas varētu strauji pieaugt. Piena ražotāji govis vēl neizkauj, bet arī pārdot ganāmpulkus ir grūti. Tas daudzos zemniekos vairo nopietnas šaubas par tālāku darbošanos piena nozarē. Ieva uzskata – pēdējais laiks Zemkopības ministrijai domāt par citiem instrumentiem. Cerības liktas uz 7.septembri, kad zemkopības ministrs tiksies Eiropas komisāru.

Ja zemnieki pēc kāda laika nesāks saņemt par pienu pienācīgu samaksu, Ieva iesaka piena ražotājiem audzēt gaļas liellopus. Par to domā arī pati, bet kaut ko strauji mainīt apgrūtina saistības pret Lauku atbalsta dienestu, kas atmaksājis projektos ieguldītās naudas.

Daudziem piena ražotājiem nākamie mēneši var būt izšķiroši viņu darbībā un tas var nest arī būtiskas izmaiņas Latvijas piena nozarē kopumā.