Piena cena nokritusies zem pašizmaksas; var nākties samazināt ganāmpulkus

0 Komentāru
Piena cena nokritusies zem pašizmaksas; var nākties samazināt ganāmpulkus
FOTO: LETA

Piensaimnieki pamatīgi uztraukušies, ka aizkavējusies solītā Eiropas Savienības (ES) palīdzība Krievijas noteiktā pārtikas embargo radīto zaudējumu segšanai. Piena iepirkuma cena nokritusies zem pašizmaksas un izdzīvot ir ļoti grūti.

Sliktākā scenārija gadījumā, var nākties ķerties klāt ganāmpulku samazināšanai. Lopkopji gan cerības nav atmetuši, tāpēc vērsušies pie amatpersonām ar lūgumu naudas izmaksas procesus Briselē pasteidzināt. Šodien viņi devās pie prezidenta Andra Bērziņa.

Lai spriestu par nozares problēmām pie prezidenta kopā ar piensaimniekiem bija devies arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Vairāk nekā stundu garās tikšanās laikā puses bija vienisprātis, ka piensaimniekiem jāpalīdz nekavējoties. Prezidents pauda apņēmību šo jautājumu dienaskārtībā celt vēl šonedēļ gaidāmajās ES amatpersonu sarunās.

Lai nozare izdzīvotu, zemnieki Briselei pieprasa Krievijas sankciju skartajām saimniecībām izmaksāt 67 eiro par vienu govi. Ja šī nauda nebūs, var piepildīties sliktākais scenārijs.

Pienu ražojošās saimniecības neslēpj, ka kopš septembra, kad piena iepirkumu cenu samazinājās zem pašizmaksas, to ienākumi samazinājušies pat vairāk nekā par trešo daļu. Šobrīd jādzīvo no iekrājumiem.

Zemkopības ministrs gan pauž pārliecību, ka piensaimnieki var rēķināties arī ar Eiropas naudu.

Neoficiāla informācija, ka Eiropas Komisija (EK) Baltijas reģionam un Somijai plāno piešķirt 20 miljonus eiro. Naudu ieskaitīt vēl šogad viesojoties Rīgā apsolīja iepriekšējais Eiropas lauksaimniecības komisārs Dačans Čološs.

0 Komentāru