Pētījums: Latvijā turīgam vidusslānim atbilst tikai 4% iedzīvotāju

5 komentāri

“Swedbank” eksperti detalizētā aptaujā secinājuši lielu atšķirību starp to, ko cilvēki domā par turīgu sabiedrības slāni Latvijā un kā ir realitātē.

Sākotnēji 44% sabiedrības uzskata sevi par vidusslāni, bet, jautājot, cik liels ir vidusslānis Latvijā, lielākā daļa atbild, – tas ir ne vairāk kā trešā daļa, kuru vidējie ienākumi uz vienu cilvēku ģimenē jābūt 851 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas.

Bet izpētot, cik paši cilvēki izpilda vidusslānim raksturīgus kritērijus, atklājies, ka tiem atbilst labi ja 9%.

“Nav ne slikti, ne labi, ja esam pētījuši, kāds ir turīgo valstu šis īpatsvars, tad tie tiek lēsti ap 20% sabiedrības, kas varētu būt vidusslānis, tas ir labi. Tad mēs esam tādā pusītē no šī ideālā skata,” saka “Swedbank” Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.

Ja 4% sabiedrības daļu var gana droši uzskatīt kā turīgu vidusslāni, tad pārējā sabiedrības daļa līdz 9% gan vērtējama kā trausls turīgums, un, piemēram, ja nav laikus pārdomātas finanses, no vidusslāņa līmeņa var nosacīti izkrist,  ģimenē piedzimstot bērnam vai pēc tam arī otram, vai trešajam bērnam.

Foto: ZANE BITERE, LETA

“Swedbank” Finanšu institūta eksperte Evija Kropa norāda: “Jo mums atliek vienu faktoru, pieņemsim ceļošanas faktoru, aizstāt ar uzkrājumu faktoru, mēs redzam, ka tas apmērs uzreiz būtiski nosvārstās. Tas, protams, liecina, ka nav tā, ka vidusslāņa pārstāvji, tie, kas jūtas arī kā vidusslānī un faktiski pēc cipariem izpilda, nomainoties dzīves situācijai, ir pietiekami ievainojami vēl joprojām.”

Pēc eksperta norādītā, vidusslānis ir krietni advancētāks arī no finanšu pratības viedokļa, jo lieli ienākumi vēl negarantē labklājību, ja ir pārāk lielas saistības un nav uzkrājumu.

“Spēja rūpēties par savu naudu, pārvaldīt savas finanses, izprast savas finanses, ir būtisks nosacījums, lai tu būtu vidusslānī,” norāda eksperti.

Runājot par to, cik liela daļa var izpildīt vismaz trīs kritēriju kombināciju, aina ir rožaināka. Secināts, ka bez grūtībām segt obligātos ikmēneša maksājumus, ir izveidoti uzkrājumi vismaz vienas algas apmērā, pieder nekustamais īpašums vai katru mēnesi brīvi tērēties pēc obligātajiem maksājumiem – to spētu izpildīt 35% aptaujāto.
5 komentāri