Pētījums: ēnu ekonomika Latvijā veido 22% no IKP

3 komentāri
Pētījums: ēnu ekonomika Latvijā veido 22% no IKP
Foto: f64

Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem Latvijā ir pieaugusi ēnu ekonomika – tā, iepazīstinot ar jauna pētījuma rezultātiem, intervijā “900 sekundēm” norādīja Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā profesors Arnis Sauka.

Nupat par ēnu ekonomiku ir veikts pētījums, kas izgaismojis galvenos tās iemeslus Latvijā: problēmas kontroles sistēmā, uzņēmēju attieksme pret nodokļu maksāšanu, milzīga skaidras naudas aprite. Kā vislielāko problēmu Sauka min aplokšņu algas, ar kuru ir vissarežģītāk cīnīties. Tāpat Latvijā ir arī liela skaidrās naudas aprite.

Pretēji iepriekš valdījušai tendencei, ka ēnu ekonomika samazinās, šogad redzams ēnu ekonomikas pieaugums, norāda Stokholmas Ekonomikas augstskolas profesors. Pēc viņa domām, tas ir signāls pašmāju politikas veidotājiem.

Ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā pērn bija 22% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir par 1,3 procentpunktiem vairāk nekā 2016.gadā, liecina pētījuma “Ēnu ekonomika Baltijas valstīs 2009-2017” rezultāti.

Ēnu ekonomikas Latvijā būtiskākās komponentes ir aplokšņu algas – 45,5%, neuzrādītie ienākumi – 37,2% – un neuzrādītie darbinieki – 17,4%.

Ēnu ekonomika pērn pieaugusi visās Baltijas valstīs. Lietuvā ēnu ekonomika pērn veidoja 18,2% no IKP, kas ir kāpums par 1,7 procentpunktiem, bet Igaunijā attiecīgais rādītājs bija 18,2% no IKP, kas ir kāpums par 2,8 procentpunktiem.