Pētījums: ēnu ekonomika Latvijā veido 22% no IKP

3 komentāri

Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem Latvijā ir pieaugusi ēnu ekonomika – tā, iepazīstinot ar jauna pētījuma rezultātiem, intervijā “900 sekundēm” norādīja Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā profesors Arnis Sauka.

Nupat par ēnu ekonomiku ir veikts pētījums, kas izgaismojis galvenos tās iemeslus Latvijā: problēmas kontroles sistēmā, uzņēmēju attieksme pret nodokļu maksāšanu, milzīga skaidras naudas aprite. Kā vislielāko problēmu Sauka min aplokšņu algas, ar kuru ir vissarežģītāk cīnīties. Tāpat Latvijā ir arī liela skaidrās naudas aprite.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pretēji iepriekš valdījušai tendencei, ka ēnu ekonomika samazinās, šogad redzams ēnu ekonomikas pieaugums, norāda Stokholmas Ekonomikas augstskolas profesors. Pēc viņa domām, tas ir signāls pašmāju politikas veidotājiem.

Ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā pērn bija 22% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir par 1,3 procentpunktiem vairāk nekā 2016.gadā, liecina pētījuma “Ēnu ekonomika Baltijas valstīs 2009-2017” rezultāti.

Ēnu ekonomikas Latvijā būtiskākās komponentes ir aplokšņu algas – 45,5%, neuzrādītie ienākumi – 37,2% – un neuzrādītie darbinieki – 17,4%.

Ēnu ekonomika pērn pieaugusi visās Baltijas valstīs. Lietuvā ēnu ekonomika pērn veidoja 18,2% no IKP, kas ir kāpums par 1,7 procentpunktiem, bet Igaunijā attiecīgais rādītājs bija 18,2% no IKP, kas ir kāpums par 2,8 procentpunktiem.

Intervija ar Arni Sauku

TOP komentāri

 • Zinīte
  0 0 0

  Zinīte

  Ir tak zināms, kad vadība sev uzliem neadekvātu lielu algu, notiek biznesa nosmacēšana. Un Latvijā šī parādība ir ik uz soļa
 • Lauma Grincuna
  0 0 0

  Lauma Grincuna

  Enu ekonomika Latvija ir kolosala Lai to mazinatu VIDam ir smagi jastrada . Bet tas netiek darits .Kapec smagi puleties un meklet kapec tikai minimala alga. Tiekas divas puses un nosledz darijumu . Gala rezultats vienam mazak nodokli otram konverte un punkts. VID atkekse un visiem ir labi.
 • s
  0 0 0

  s

  Visas partijas savās runās piesauc ēnu ekonomikas samazināšanu, bet ar to viss beidzas.Mums ir tik daudz kontrolējošo iestāžu, ko var pat dažreiz saukt par represivām, rezultātu nav.Iemeslus redzu dažus-samudžinātā nodokļu sistēma,daudzo augsto amatpersonu ienākumi pieaug neatkarigi no (ne)padaritā darba, vai varbūt pateicoties tam, bet represijas, sodi, ir tikai zemākajām, ja ir. Priekšlikums-atbildigajiem dienestiem, kamēr nepadara savu darbu, saņemt tikai mistisko vidējo algu mēnesī.Minimālo nedrikst-pametis valsti.Vai varbūt vajag?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Lasi vēl