Komentāri

Pagājusī vasara īpaši laba izrādījusies Latvijas graudu audzētājiem. Statistiķi šonedēļ paziņoja, ka kopējā graudu raža Latvijā pirmo reizi vēsturē ir sasniegusi trīs miljonus tonnu. Tas nozīmē – ir pārspēti visi līdzšinējie rekordi. Ar Latvijā audzētajiem graudiem tiek apgādāta Eiropa, un pat krietni tālāki reģioni, piemēram, Āfrika un Āzija.

Zemnieks Arnolds Jātnieks saimniecību mantoja no vecvecākiem, un 90. gados, ejot cauri pamatīgām grūtībām, to atjaunoja. Gadu pa gadam iepērkot jaunu tehniku, ņemot kredītus, piedaloties Eiropas projektos, izdevies kārtīgi nostāties uz savām kājām. Līdzīgi kā citiem graudkopjiem, necerēti veiksmīgs izrādījies pagājušais gads. Ulmaņlaikos no hektāra te varēja ievākt ap pusotru tonnu graudu, padomju laikos cipars kāpa līdz trim tonnām. Bet pagājušajā gadā tās bija jau piecas tonnas no hektāra.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pamatīgu veiksmes artavu nodrošināja arī jaudīgā tehnika, kā arī zinātnieku, selekcionāru darbs, kas nemitīgi strādā, lai labību padarītu izturīgāku. Laba raža padevusies arī lietuviešiem, taču Polijā bijis pamatīgs sausums, un graudi, tāpat kā dārzeņi, pretēji ierastajai praksei, no Baltijas vesti dienvidu virzienā. Tomēr augt ir kur. Un pašlaik lielākais trūkums ir izglītības iestādēs, kas nespējot pienācīgi un mūsdienu laikam atbilstoši apmācīt jaunos speciālistus.

Līdz ar milzu ražu, kritusies cena. Pērn tā bija zemākā pēdējo piecu gadu laikā – 143,43 eiro par tonnu. Tomēr čaklākie zemnieki par peļņu nesūdzas. To ieguldīs, attīstot saimniecības. Pērkot jaunu tehniku, vai maksājot kredītus par jau esošo. Prognozes par šo gadu liecina, ka vasarā graudu ražai vajadzētu būt labai. Zemgalē viss kārtībā, Vidzemē kailsals nedaudz apskādējis sējumus.

Foto

Video

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl