Pēc “Brexit” jārēķinās, ka par britu precēm Latvijā būs jāmaksā vairāk

10 komentāri
Pēc “Brexit” jārēķinās, ka par britu precēm Latvijā būs jāmaksā vairāk
Ilustratīvs foto. (MĀRTIŅŠ ZILGAVIS, F64)

Vakarnakts britu lēmums noraidīt sagatavoto vienošanos ar Eiropas Savienību pietuvina tā saukto smago “Brexit” jeb negatīvāko iespējamo scenāriju – arī Latvijas uzņēmējiem un iedzīvotājiem. 

Ja briti izstājas bez vienošanās jau pavasarī – tādā gadījumā eksperti prognozē īstermiņa šoku un ekonomikas bremzēšanos. Tomēr ilgtermiņa skats ir pozitīvs. Vienīgi jārēķinās, ka par britu precēm Latvijā būs jāmaksā vairāk.

Sekas kādam no britu un Eiropas Savienības šķiršanās variantiem, eksperti pētīja jau pirms pāris gadiem. Arī uzņēmējiem bijis laiks gatavoties tam, ka Lielbritānija var saraut ar Savienību visas tirdzniecības un sadarbības saites. Tiesa, lai gan balsojums noticis, neziņa joprojām gan turpinās, kas pats par sevi arī nav nekas labs, jo bremzē ekonomikas attīstību.

“Uzņēmēji, kas nogaidīja šo situāciju, kas gribēja pielāgoties, viņiem nekļūs skaidrs, kā rīkoties, viņiem jāpieņem lēmumi neziņā. Tas nozīmē, ka tiek atlikti lēmumi gan par investīcijām, gan par konkrētiem plāniem šim nākošajiem gadiem,” pauž Latvijas Bankas starptautiskās ekonomikas eksperte Inese Allika.

Bet britu izstāšanās bez vienošanās nozīmēs, ka būs jāatrod jauni sadarbības veidi un jauna līdzsvara atjaunošana var prasīt kādu laiku. “Es domāju, paniku celt noteikti nevajag.” Bankas eksperte uzskata, ka iedzīvotājiem nav jāraizējas, ja neskaita iespējamu cenu celšanos no Anglijas importētajām precēm. Vēl gan grūti teikt, cik liels cenu kāpums sagaidāms.

“Ja tiek ieviesti tarifi, kas ir pasaules tirdzniecības organizācijai, pašlaik, un tie tarifi var ļoti atšķirties atkarībā, kas tā ir par preci. Pārtikas precēm liekas bija importa tarifi ar 10 – 13%,” norāda “Swedbank” galvenā ekonomiste Lija Strašuna.

Pārtikas preces ir tās, kas veido lielāku daļu kopējā importā no Lielbritānijas. Tomēr to daļa kopējā pārtikas preču importā veido nepilnus 9%, tātad ietekme uz kopējo cenu līmeni nebūs pārāk liela. Viļņošanās noteikti piedzīvos britu mārciņa, kas var zaudēt vērtību un tādējādi savukārt mazināt eksportētāju ienākumus. No eksporta uz Angliju 65% veido kokrūpnieki, kuriem savukārt briti aizņemt piekto daļu no visa eksporta. Tomēr rūpnieki esot lielākoties sagatavojušies šāda scenārijam. Arī kravu piegāžu kavēšanās tāpēc, ka tiks atjaunota muita uz robežām, iešot secen.

“Tas ir skaidrs, ka būs “bardaks” uz robežas, jo ne Eiropas Savienība, ne briti nav gatavi muitas atjaunošanai. Kokrūpnieki pat pie šī scenārija diezgan droši, jo mēs piegādājam pārsvarā ar kuģiem un ne uz tām ostām, kurās prognozējams lielākais bardaks,” teic Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Kokrūpniecības eksperts neprognozē nozarei ciešanas vidējā un ilgā termiņā. Turklāt, salīdzinot ar konkurentiem no citām valstīm, Latvija var pat iegūt, jo ir vairāk pieradusi pie haosa. Bet visgrūtāk klāšoties pašiem britiem, ko gan izjutīs lielākie sadarbības partneri Eiropas Savienībā, tātad netieši to jutīs arī Latvijas ekonomika, kurai pagaidām tiek prognozēts pieaugums.

“Tas ir vienkārši tā kā šoks, tajā martā aprīlī, ka īstermiņa, un tad jau kaut ko izdomās risinājumus. Protams, ja tiešām īslaicīgi varbūt arī neliels kritums. Vai to var saukt par krīzi, nezinu, ja tas ir īstermiņa svārstības, kamēr pielāgojas jaunajai situācijai,” saka Strašuna.

Latvijas Banka aplēsusi, ka IKP triju gadu laikā kopš sarežģījumiem tirdzniecības sarunās vidēji nelabvēlīgā scenārija gadījumā varētu būt par 0,8% un ārkārtīgi nelabvēlīgā scenārija gadījumā – par 1,7% zemāks nekā gadījumā, ja Lielbritānija paliktu Eiropas Savienībā.

10 komentāri