Komentāri

Ja naftas cenas arī nākamgad saglabāsies zemā līmenī, Latvijai kopumā izrakstītais rēķins par enerģiju var kļūt par 250 miljoniem eiro mazāks.

Lai gan pēdējās dienās Latvijā kļuvis krietni vēsāks, daudzu sirdis silda krītošās naftas un līdz ar to degvielas cenas. Tomēr šim melnā zelta cenu samazinājumam ir arī sliktā puse – tas ļoti būtiski ietekmē Krievijas ekonomikas veselību,  un to varētu izjust katrs desmitais Latvijas ražotājs.

Kopš oktobra krītošās jēlnaftas cenas pēdējās dienās sasniegušas arvien zemākus pakāpienus, un viens barels melnā zelta atrodas 70-72 dolāru līmenī. Tikmēr dolāra augošā vērtība pret eiro tikai par aptuveni trešdaļu mazina guvumu no naftas cenu kritumu. Banku eksperti secina, – naftas cenu kritums ir laba ziņa Latvijas ekonomikai.

Foto: LETA

Foto: LETA

DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:
Latvijas ieguvums no zemākām naftas produktu cenām un kam sekos arī zemākas gāzes cenas, tas varētu pat pārsniegt 1% no kopprodukta gada laikā. Tas ir runa par simtiem miljonu eiro.

 

Foto: LETA

Foto: LETA

Citadeles bankas ekonomikas eksperts Zigurds Vaikulis:
Mēs katru gadu vai nu naftas produktu veidā, vai gāzes veidā pērkam, samaksājam vienu miljardu eiro. Tātad summas diezgan lielas. Ja nākamā gada laikā nafta noturas aptuveni šajos līmeņos, kur viņa atrodas pašlaik, tad aptuveni par 20–25% zemāk, nekā tā bija šā gada sākumā. Tad Latvijas ekonomika kopumā mēs visi ietaupīsim aptuveni 250 miljonus eiro.

Lai arī pēdējās dienās Latvijā kļuvis vēsāks, tomēr sirdis jau silda krītošās degvielas cenas. 95. markas benzīns maksā aptuveni 1,2 eiro un tik zemas cenas nav bijušas kopš 2011. gada vidus. Eksperti prognozē, ka degvielas cenām vajadzētu vēl nedaudz kristies. Arī degvielas tirgotāji  pieļauj, ka ieraudzīsim cenu 1,15 eiro par litru benzīna, bet psiholoģiskais viens eiro gan ir mazticams.

Foto: LETA

Foto: LETA

Latvijas degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns:
Teorētiski ir iespējams, bet diezgan maz iespējams, jo skaitlis ir stipri zemāks un jebkurā gadījumā, ja naftu, vispārīgi sakot, pumpē un pārdod, tad naftas produkti tomēr ir jāpārstrādā, un pārstrādei ir zināmas izmaksas.

Tomēr naftas cenu kritumam ir arī negatīvās sekas – tas ir smags trieciens no melnā zelta atkarīgajai Krievijas ekonomikai un rublim. Prognozētās recesijas dēļ šajā kaimiņvalstī cietīs arī Krievijas embargo neskartā Latvijas eksporta daļa, un tas samazinās mūsu valsts kopējās ekonomikas izaugsmi.

Citadeles bankas ekonomikas eksperts Zigurds Vaikulis:
Aptuveni procenti 10% no Latvijas ražotājiem ir diezgan cieši saistīti ar pieprasījumu tieši Krievijā noieta tirgiem.

Zaudējumi var būt alkohola, zivju konservu, zāļu tirgotājiem, bet neprognozējama situācija ir uzņēmējiem, kuri ar Krieviju spiesti tirgoties rubļos, kuru vērtība šajās dienās arī nokritusi līdz rekordzemiem līmeņiem gan pret eiro, gan dolāru. Vienlaikus eksperti mierina, ka zemas naftas cenas pozitīvi ietekmē Latvijas eksportu uz citām valstīm.

DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš: 
Lielākā daļa mūsu tirdzniecības partneru arī ir naftas un gāzes importētāji. Pārējās Baltijas valstis, Polija, Vācija, Zviedrija, Somija, Dānija un citas. Viens tirgus, ko protams, naftas cenu kritums var ietekmēt negatīvi, tā ir Norvēģija.

Pašlaik eksperti prognozē, ka zemas naftas cenas varētu saglabāties turpmākos aptuveni divus gadus.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl