Pašvaldības neziņā par ienākumiem situācijā, kad nav pieņemts valsts budžets

0 Komentāru
Pašvaldības neziņā par ienākumiem situācijā, kad nav pieņemts valsts budžets
EDIJS PĀLENS, LETA

Pašvaldības neslēpj satraukumu par to, ka nākamo godu valsts sāks ar tā saucamo tehnisko budžetu. Arī viņi dusmojas par nepildītiem solījumiem.

Īpaši bažīgas ir tās vietvaras, kuras atrodas tālāk no Rīgas un kuru budžetos nodokļu reformas rezultātā veidojas iztrūkums. Savulaik bija solīta dotācija, lai to kompensētu, taču šī apņemšanās arī tagad “karājas gaisā” kaut kur starp jauno un veco valdību.

Lai mīkstinātu nodokļu reformas ietekmi uz vietvaru ienākumiem, Māra Kučinska (ZZS) valdība solīja pašvaldībām garantētu ienākumu apjumumu vismaz 19,6% apmērā no valsts kopējiem nodokļu ieņēmumiem. Taču – līdzīgi kā ar mediķu algām – bez nākamā gada budžeta pieņemšanas arī šā solījuma izpilde ir apdraudēta.

Nākamgad pašvaldības no valsts cerēja papildus saņemt nedaudz vairāk kā 100 miljonus eiro, kas kompensētu zaudēto iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu.

Vents Armands Krauklis
Valkas mērs (LRA)

Tā kā nodokļu reformas izmaiņu dēļ palielinās neapliekamais minimums, Valkas pašvaldības budžeta ieņēmumi samazinās vairāk nekā 400 000 eiro. Ja nav kompensācijas, tad mums budžetā ir caurums, kuram nav avota, kā to nosegt. Ja tas ilgst vienu mēnesi, to var pastiept garumā nemaksāt rēķinus, bet, ja tas ilgst ilgāk, tad tā ir jau nopietna problēma.

Draudīga situācija ir no Rīgas tālākās pašvaldībās. Tikmēr Pierīgā ienākumi aug, neskatoties uz nodokļu reformu, tāpēc arī satraukuma par strādāšanu ar tehnisko budžetu neesot.

Tikmēr Finanšu ministrija otrdien mudināja pašvaldības, veidojot nākamā gada budžetu, ievērot piesardzību.

“Kas ir svarīgi nākamajam gadam, lai pašvaldības pirms valsts budžeta apstiprināšanas savus ieņēmumus plānotu atbildīgi un piesardzīgi, lai tajā brīdi, kad tiks pieņemts valsts budžets, nebūtu kādi nepatīkami pārsteigumi,” norāda Finanšu ministrijas pārstāve Inta Komisāre.

Kas atteicas uz to, vai būs Kučinska valdības kompensācijas, tas esot jaunās Saeimas kompetencē. Zaļo un zemnieku savienības vadītā Finanšu ministrija ir sagatavojusi un Saeimā iesniegusi likumprojektu, kas paredz kompensāciju izmaksu, taču tas ir jauno deputātu ziņā, vai tas notiks.

Mārtiņš Bondars
Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētājs (“Attīstībai/Par!”)

Mēs varam solīt, ka rīt budžeta un finanšu komisija skatīs ziņojumu, ko atnesīs Finanšu ministrija, un tā problemātika tur parādīsies.

Tikpat neskaidrs ir cits pašvaldībām svarīgs jautājums, vai nākamgad tiks mainīts iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadalījums starp valsti un pašvaldībām. Tieši šis nodoklis ir vietvaru  galvenais ienākumu avots.
0 Komentāru