Parakstīta lielos strīdos tapusī nodokļu politikas stratēģija; Vai šoreiz to pildīs?

0 Komentāru
Parakstīta lielos strīdos tapusī nodokļu politikas stratēģija; Vai šoreiz to pildīs?
FOTO: LETA

Pretēji daudzu politiķu priekšvēlēšanu laikā solītajam – samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) atsevišķiem pārtikas produktiem, – nākamo trīs gadu laikā tomēr netiks ieviestas jaunas PVN samazinātās likmes. To paredz šodien Finanšu ministrijas un darba devēju organizāciju parakstītā vienošanās. Līdzīgs dokuments, kura mērķis ir nodrošināt stabilitāti nodokļu politikā, tika pieņemts arī pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām.

Divas dienas pirms vēlēšanām finanšu ministrs un uzņēmēju pārstāvji parakstījuši lielos strīdos tapušo nodokļu politikas stratēģiju nākamajiem trīs gadiem. Taču ideja nav jauna. Pirmo reizi šāds dokuments tika parakstīts 2011. gadā, arī toreiz Saeimas vēlēšanu priekšvakarā,  Andris Vilks solīja vienošanos pildīt.

Taču, kā liecina pieredze, doto vārdu valsts nav turējusi. Nav notikusi iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana tik strauji, kā tas bija noteikts pat ar likuma spēku. Tāpat arī pretēji solītajam, Saeima pieņēmusi likumu, kas paredz pakāpeniski palielināt mikrouzņēmuma nodokli.

Tagad finanšu ministrs, kurš šajās vēlēšanās nekandidē, taisnojas, ka viņš nav atbildīgs par apņemšanās neievērošanu.

Darba devēju organizāciju pārstāvji no kritikas tomēr atturas, skaidrojot, ka izpildīti 95% no tā, kas tika solīts pirms trīs gadiem. Tomēr tagad viņi apņēmušies būt uzstājīgāki, lai doto vārdu politiķi vairs nelauztu.

Saskaņā ar jauno vienošanos, tomēr tiks samazināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kā to sākotnēji paredzēja likums un nodokļu sloga palielināšana pieļaujama vien patēriņa un īpašuma nodokļiem.

Bet par desmitiem tūkstošu nodarbināto svarīgo mikrouzņēmuma nodokli, konkrētas apņemšanās šajā dokumentā nav. Taču pavisam konkrēta ir vienošanās neieviest jaunas PVN samazinātās likmes, par ko priekšvēlēšanu laikā iestājas vai ikviena partija.

0 Komentāru