Oktobrī patēriņa cenas Latvijā gada laikā samazinājušās par 0,7%

Pievienot komentāru
Oktobrī patēriņa cenas Latvijā gada laikā samazinājušās par 0,7%
SIPA / SCANPIX

Patēriņa cenas šogad oktobrī salīdzinājumā ar septembri Latvijā saglabājās nemainīgas, bet gada laikā – šogad oktobrī salīdzinājumā ar 2019. gada oktobri – patēriņa cenas sarukušas par 0,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, oktobrī pieaudzis par 0,7%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2020.gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, precēm cenas augušas par 0,2%, bet pakalpojumiem samazinājušās par 0,5%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada oktobri precēm cenas sarukušas par 1,6%, kamēr pakalpojumiem tās pieaugušas par 1,5%.

Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām šogad oktobrī salīdzinājumā ar septembri bija cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam apģērbam un apaviem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās vidēji par 0,1%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu grupā akciju un sezonālu faktoru ietekmē bija svaigiem augļiem (-5,8%), galvenokārt āboliem, banāniem un citroniem. Lētāka kļuva arī maize (-2,1%), kartupeļi (-6,9%), kafija (-1,5%), jogurts (-2,4%), kā arī augļu un dārzeņu sulas (-2,1%). Savukārt cenas pieauga svaigiem dārzeņiem (+12,1%), mājputnu gaļai (+2%) un konditorejas izstrādājumiem (+0,9%).

Alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,5%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums alum un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, noslēdzoties akcijām. Tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis saglabājās nemainīgs.

Apavu un apģērbu cenas palielinājās vidēji par 2,9%. Turpinoties jaunās sezonas preču nonākšanai tirdzniecībā, cenas apģērbiem pieauga par 5%, savukārt apaviem cenas samazinājās par 1,8%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā saruka par 0,3%, ko ietekmēja siltumenerģijas tarifu samazināšanās Rīgā un Daugavpilī, vidējo siltumenerģijas cenu līmeni pazeminot par 0,8%. Lētāka kļuva arī mājokļa īre (-1,2%).

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas salīdzinājumā ar septembri samazinājās par 1,1%. Degviela kļuva lētāka par 2,6%, tostarp dīzeļdegvielas cena samazinājās par 3,8%, benzīna cenas saruka par 1,6%, bet auto gāzes cenas pieauga par 0,6%. Cenas samazinājās arī pasažieru aviopārvadājumiem, savukārt dārgākas kļuva rezerves daļas un piederumi personiskajiem transportlīdzekļiem.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā samazinājās vidēji par 0,4%, ko galvenokārt noteica cenu kritums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem (-7,5%).

Restorānu un viesnīcu grupā cenas salīdzinājumā ar septembri samazinājās par 0,5%, ko galvenokārt ietekmēja viesnīcu pakalpojumu cenu samazinājums par 6,5%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums mēneša laikā bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, savukārt cenas pieauga mēbelēm un mājokļa iekārtai.

Savukārt lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020.gada oktobrī, salīdzinot ar 2019.gada oktobri, bija cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu pieaugumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 1,1%, ko ietekmēja cenu līmeņa pieaugums žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+5,4%) un gaļas izstrādājumiem (+3,2%). Cenu kāpums bija arī svaigiem augļiem (+8,1%), konditorejas izstrādājumiem (+2,7%), brokastu pārslām (+15,7%), griķiem (+21,6%), saldējumam (+6,2%), kafijai (+2%) un pienam (+2,7%). Savukārt lētāka bija mājputnu gaļa (-5,7%), kartupeļi (-12,3%), svaigi dārzeņi (-3,9%), un sviests (-6,9%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 1,6%. Tabakas izstrādājumu cenas kāpa vidēji par 3,1%. Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 0,6%, galvenokārt sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Savukārt lētāks bija alus.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā samazinājās par 4,8%. Cenu kritumu galvenokārt veidoja lētāka siltumenerģija, dabasgāze, elektroenerģija, cietais kurināmais un mājokļa īre. Dārgāki kļuva mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, kā arī mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,7%, ko galvenokārt ietekmēja cenu līmeņa pieaugums zobārstniecības pakalpojumiem, vispārējās medicīniskas prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Lētāki bija farmaceitiskie produkti, galvenokārt kompensējamie medikamenti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā samazinājās par 5,5%, ko ietekmēja degvielas cenas kritums par 14%. Tostarp dīzeļdegviela bija par 16,9% lētāka, kamēr benzīnam cena samazinājās par 10,9%, bet auto gāzei – par 8,9%. Gada laikā lētāki kļuva pasažieru aviopārvadājumi, savukārt cenas palielinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem un pasažieru pārvadājumiem pa jūru.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi gada laikā sadārdzinājās par 2,5%. Cenu līmenis gada laikā pieauga kultūras pakalpojumiem, ziediem, atpūtas un sporta pakalpojumiem un personālajiem datoriem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,3%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tostarp vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 2,6%, bet ēdnīcu pakalpojumiem – par 5,1%. Savukārt viesnīcu pakalpojumiem gada laikā cenas samazinājās par 11,9%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums gada laikā bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, savukārt cenas pieauga telekomunikāciju pakalpojumiem.